REKLAMA

Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej plecami do siebie

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 08 kwietnia 2016 14:08
Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej plecami do siebie Żadna z partii opozycyjnych nie przyłączy się do obchodów organizowanych przez PiS (fot. youtube/PiS)

• W niedzielę (10 kwietnia) mija sześć lat od katastrofy smoleńskiej. Scenariusz obchodów pokazuje jak bardzo ta tragedia podzieliła Polaków i polityków.
• Dla PiS to wyjątkowa rocznica, bo pierwsza za rządów partii. Już 24 marca klub Jarosława Kaczyńskiego miał gotowy na nią plan.
• Sprawdziliśmy też co w tym dniu będzie robić opozycja. Skoro PiS będzie w Warszawie, PO będzie w Gdańsku, a pozostałe partie lokalnie


Obchody rozpoczną się mszą świętą w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu. Następnie przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich tych, którzy zginęli w katastrofie. Przedstawiciele PiS złożą wieniec przed Pałacem. W tym samym miejscu planowane są przez cały dzień koncerty, wyświetlane będą także filmy.

O godz. 19:00 odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po mszy spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy o 21.00 Apel Jasnogórski i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Już 24 marca klub Jarosława Kaczyńskiego miał gotowy plan obchodów (fot. pis.org.pl)

W planach obchodów, organizowanych przez PiS, jest także wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent ma je wygłosić o godz. 16:50 przed Pałacem i odsłonić tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu.

Wcześniej, o godz. 13:10 Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym oraz wieńce na grobach śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. O godz. 18:30 prezydent weźmie udział we mszy św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.  

Obchody rocznicy zaplanowano także w Sejmie. O godz. 7.30 marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych tego dnia posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego. Tablice upamiętniające zmarłych parlamentarzystów zostały odsłonięte 20 października 2010 roku w hallu głównym Sejmu.

 Każdy sobie

W obchody organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość nie włączą się pozostałe partie. - Jako klub nie mamy wspólnych planów. Każdy z naszych posłów rocznicę będzie obchodził indywidualnie w różnych miastach. Nie uważamy, że ugrupowania polityczne powinny w tym dniu organizować jakieś nadzwyczajne wydarzenia. Nie powinno się w tym dniu prowadzić szerszych działań politycznych - uważa Jakub Kulesza z Kukiz’15.

Na własną rękę rocznicę będzie obchodzić Platforma Obywatelska. Jak twierdzi poseł Jan Grabiec, PO nie dostało zaproszenia od partii rządzącej, by uczestniczyć w organizowanych przez nią wydarzeniach. Część parlamentarzystów PO będzie tego dnia w Warszawie, natomiast lider PO Grzegorz Schetyna pojawi się w Gdańsku. - Będziemy przy grobach naszych znajomych i ludzi z naszego środowiska, którzy zginęli, a więc na pewno w Warszawie na Powązkach z panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz. Większość z nas będzie natomiast w Gdańsku - mówi poseł PO Jan Grabiec.

O 7:30 posłowie PO pojawią się na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku, by złożyć kwiaty na grobie Anny Walentynowicz, Leszka Solskiego i Arkadiusza Rybickiego. Godzinę później udadzą się do Bazyliki Mariackiej na Starym Mieście. - W Kościele znajduje się grób Macieja Płażyńskiego, planujemy modlitwę przy grobie, a o 9:00 uczestnictwo we mszy świętej. O 10:00 natomiast zaplanowano spotkanie Klubu Obywatelskiego w Dworze Artusa w Ratuszu Staromiejskim pt.  „Pamięć, która łączy”. W spotkaniu udział wezmą księża i socjologowie. Odbędzie się refleksja nad tym, czy można przeżywać traumę narodową w sposób, który wzmacnia wspólnotę narodową, nie dzieląc – mówi poseł Jan Grabiec.

Włączać się w obchody PiS nie zamierza również PSL. Jak co roku, członkowie PSL wezmą udział w spotkaniu z rodzinami posłów partii, którzy zginęli w Smoleńsku. - Są to uroczystości raczej o charakterze prywatnym - mówi Jakub Stefaniak, rzecznik PSL. - Jeśli chodzi o prezesa PSL, to na pewno już w sobotę (9 kwietnia) będzie na mszy oraz przy grobie śp. Wiesława Wody na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - dodaje.

Działania lokalne podejmie także Nowoczesna. – W tym dniu powinno być jak najmniej politycznych emocji. Przyjęliśmy zasadę, że to koła Nowoczesnej podejmują działania lokalnie. Ryszard Petru natomiast odwiedzi Powązki w niedzielę rano – informuje Kamila Gasiuk-Pihowicz. - To powinien być dzień spokojnej refleksji i życzliwych wspomnień o wszystkich, którzy stracili życie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - dodaje.

96 ofiar

Przypomnijmy. Do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz osiemnastu parlamentarzystów: wicemarszałkowie Sejmu: Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie na Sejm VI kadencji: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek–Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas oraz senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Niech Warszawa płonie! 2016-04-09 10:39:00
  Do nie_karmic_idioty: Będziemy idioto i podpalimy szatana na scenie, niech płoną pochodnie a ty razem z nimi! Skończą się Rządy psycholi jak człek maly poczuje ogień wrót piekielnych!
 • nie_karmic_idioty 2016-04-09 08:09:30
  Do Niech Warszawa płonie!: Ale przedtem weź tabletki na uspokojenie i nie zapomnij o następnej wizycie u psychiatry. Usiądź też i opracuj ciekawsze metody dogryzania partii rząadzacej, bo to, co tu wypociłeś, nie jest ani śmieszne, ani ciekawe. Ile masz lat? 5 czy 15???
 • Niech Warszawa płonie! 2016-04-08 20:13:54
  Przybędziemy wieczorem historycznie utrwalić propagandę ego człeka małego, weźmiemy po dwie butelki benzyny po czym,knoty odpalimy niech płonie Pałac błazna Prezydencki! Palące kukiełki, rzućcie w powietrze i rozbijcie palące się też butelki.
 • biały miś 2016-04-08 16:10:45
  Do hrabiów i szlachciców z PO i N trzeba specjalnego zaproszenia , bo to przecież ciągle nasi rządzący z grubymi milionami na kontach z niekontrolowanych źródeł . Opamiętajcie się szkodniki i owady , wasz czas przeszedł do historii , skandalicznych i korupcyjnych rządów , czas żyć jak przeciętni Polacy , a wy ciągle swoje , wasz dom to Bruksela , a może kierunek wschód byłby lepszy , tam pewne , że stamtąd powrócicie twardo na ziemię , bo mózgownice zostaną przekierowane do działania na dobro Ojczyzny.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA