REKLAMA

Obrady Sejmu: Spięcie wokół wycieku korespondencji sędziów TK

 • Autor: GP/PAP
 • 04 października 2016 12:21
Obrady Sejmu: Spięcie wokół wycieku korespondencji sędziów TK Poseł PO chciał odłożenia plenarnych obrad Sejmu do środy (5 października). (fot.:Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• We wtorek (4 października) w Sejmie zaczęło się XXVII posiedzenie izby. Jednak już na jego początku poseł Krzysztof Brejza zgłosił wniosek formalny o odroczenie obrad do środy (5 października).
• Chciał, aby najpierw wyjaśniono, jak doszło do przekazania dziennikarzom TVP prywatnej korespondencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W Sejmie, we wtorek (4 października) zaczęło się XXVII posiedzenie izby. W ramach obrad plenarnych już w pierwszych godzinach poseł PO Krzysztof Brejza zgłosił wiosek formalny o odroczenie obrad. Argumentował, że potrzebne jest wyjaśnienie opinii publicznej, jak doszło do przekazania dziennikarzom TVP prywatnych, wewnętrznych korespondencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Listy elektroniczne od pewnego czasu publikuje portal TVP Info. - Skąd rządowa telewizja dysponowała prywatną treścią korespondencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego? - pytał w uzasadnieniu wniosku o przerwanie obrad Brejza. - Czy ma to związek z działaniami operacyjnymi, podejmowanymi wobec sędziów Trybunału? - kontynuował.

Brejza wystąpił też o informację w tej sprawie do koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wzywany był na sali obrad i zabrał głos następny.

Czytaj: Odwołano szefa kancelarii Sejmu

- Chcę zaprotestować stanowczo przeciwko insynuacjom, jakie miały miejsce przed chwilą w wypowiedzi posła Brejzy - mówił i atakował Kamiński. - Dosyć tych kłamstw, insynuacji. Służby specjalne wykonują swoje zadania ustawowe.W kwestii sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wycieku maili, służby nie zajmują się tymi sprawami.

Wniosek posła Brejzy poddano pod głosowanie i oddalono głosami większości.

W kwestii korespondencji, którą ujawnił portal TVPInfo wypowiedział się prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Według TVP Info maile wskazują, że kierownictwo Trybunału miało pełną świadomość - jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o TK, autorstwa poprzedniej koalicji rządzącej - że jest ona "psuciem państwa" oraz prezentuje mentalność z "Samych Swoich".

- Sędziom jest wszystko jedno, kto rządzi; sędzia jest zainteresowany tym, by każdy kolejny Sejm robił dobre prawo - dodał prezes Rzepliński. - Z natury rzeczy sędziowie konstytucyjni biorą udział w pracach w Sejmie jako goście - zaznaczył w jednym z komentarzy Rzepliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Grzegorz Rodziewicz 2016-10-05 15:02:06
  Poseł PO dobrze wie, co to prywata, bo za "prywatne" uważa także wszelkie wypowiedzi i zdarzenia, jakie miały miejsce na kongresie PO (podobnie Jaruzelski palił akta PZPR jako prywatne). Trzeba z tym skończyć, zamknąć w domu wariatów podobnych do Brejzy czy Jaruzelskiego. Głupcom napisać ustawę, że funkcjonariusz publiczny , przynajmniej gdy wypowiada się w sprawach publicznych, nie może powoływać się na "prywatność". Prywatnego, to Brejza może mieć kota, ale to akurat według niego nie jest sprawą prywatną i o kotach swoich wrogów z upodobaniem się wypowiada. Kot nie jest prywatny. Prywatne są e-maile. Och wy bydlaki.
 • PodpisBOLO 2016-10-04 16:49:06
  - bardzo dobrze, więcej takiej kompromitującej korespondencji prof. Rzeplińskiego, bo brnie od roku coraz głębiej w to sędziowskie szambo, a smród coraz większy unosi się nad Polską .
 • alek 2016-10-04 14:45:11
  Mam pytanie, od kiedy to sędziowie TK mają uprawnienia do prywatnej korespondencji w sprawie nowelizacji ustawy o TK?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA