REKLAMA

Obrona terytorialna: Macierewicz będzie dowodził WOT

  • Autor: GP
  • 27 września 2016 08:52
Obrona terytorialna: Macierewicz będzie dowodził WOT Minister obrony jest najbardziej kontrowersyjnym politykiem rządu. Część opinii publicznej wprost nawołuje do jego dymisji. (fot.mon.gov.pl)

• Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) będą podlegać bezpośrednio ministrowi obrony narodowej.
• Na wniosek ministra Antoniego Macierewicza dowódcą tworzonej formacji będzie płk Wiesław Kukuła.

"Rzeczpospolita" ustaliła, że dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) będzie bezpośrednio podlegać ministrowi obrony narodowej. Jednostkę tę powołano w drugiej połowie września, a informację o tej decyzji upubliczniono dopiero we wtorek (27 września).

- Decyzja Macierewicza wzbudziła kontrowersje zarówno wśród wojskowych, jak i organizacji, które zaangażowane są w tworzenie obrony terytorialnej, oraz polityków - pisze na swoich stronach internetowych redakcja "Rzeczpospolitej".

Podległość bowiem wszystkich rodzajów sił zbrojnych w Polsce podpada pod dowódcę generalnego wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, a nie bezpośrednio ministrowi.

Dowództwo WOT ma mieć siedzibę na Cytadeli w Warszawie i zająć się m.in. organizacją szkolenia WOT, „mobilizacyjnego operacyjnego rozwinięcia", szkoleniem rezerw. Wedle informacji dowódcą obrony terytorialnej został płk Wiesław Kukuła.

Dowództwo WOT ma osiągnąć gotowość działania do 1 października 2017 r.

Decyzja już doczekała się krytyki opozycji. Tomasz Siemoniak (PO), były minister obrony narodowej napisał na Twitterze: - "Czeski film" z Antonim Macierewiczem. Nikt nic nie wie o projekcie ustawy, pieniądzach i terminach.

Obrona terytorialna ma dysponować w 2017 roku sześcioma brygadami.

W wywiadzie dla Parlamentarny.pl z marca tego roku Bartosz Kownacki, wiceminister resortu obrony narodowej podkreśla wagę projektu WOT dla resortu obrony narodowej. - Obrona Terytorialna, to jedno z kluczowych zadań MON na rok 2016 i kolejne lata - zapewnia wiceminister.

- Budowa sił OT zyskuje wreszcie takie znaczenie, jakie powinna mieć przez ostatnie 25 lat. Chcielibyśmy podkreślić, że to na razie prezentacja koncepcji. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku pierwsze jednostki OT będą gotowe. Wszyscy wiemy, jak wielkie ma to znaczenie, ale OT z prawdziwego zdarzenia buduje się przez pokolenia – mówi wiceminister Kownacki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ppor. J. Szczerski 2017-05-04 17:53:59
    Coś w rodzaju KBW? Panie Prezydencie, podobno jest Pan Zwierzchnikiem Sił ZbrojnychREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA