REKLAMA

Obrona Terytorialna. Macierewicz: Polski przemysł zbrojeniowy wyposaży WOT

  • Autor: GP
  • 21 listopada 2016 13:05
Obrona Terytorialna. Macierewicz: Polski przemysł zbrojeniowy wyposaży WOT Szef MON zaznaczał, że jak każdy wojskowy w Polsce także służący w WOT będzie musiał zrezygnować z działalności politycznej. (fot.:twitter.com/mon_gov_pl)

• W Warszawie odbyła się ekspercka konferencja poświęcona Wojskom Obrony Terytorialnej (WOT).
• Antoni Macierewicz (PiS) zapewnił, że WOT będą wyposażone przez polską zbrojeniówkę. 
• Już od 1 stycznia 2017 roku to wyposażenie trafi do rąk ochotników. Jest ich już 10 tys. Żołnierze będą musieli "zawiesić przynależność polityczną".
• Macierewicz pokłada też duże nadzieje w osobie pułkownika Wiesława Kukuły, który WOT będzie kierował i szkolił.

W poniedziałek (21 listopada) odbyła się w konferencja dotycząca Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju (WOT). Minister Antonia Macierewicz inicjował pięciogodzinne spotkanie ekspertów.

- Dyskutować będzie kilkuset wojskowych - mówił polityk PiS. - Będą się wypowiadać naukowcy i publicyści. Ta refleksja jest dla nas niesłychanie ważna - zapewniał minister podczas inauguracji spotkania. Po czym przeszedł do opisania wyposażenia, które prezentowano na konferencji.

- Żołnierz WOT będzie wyposażony przez polski przemysł. To jest dobra odpowiedź na wątpliwości niektórych środowisk, czy aby wojska WOT będą dysponowały nowoczesną bronią.

Czytaj: Czy nowe przetargi w MON będą tajne? Opozycja czeka na więcej informacji

Uzbrojenie do dyspozycji WOT trafi do rąk pierwszych zbrojnych z początkiem nowego roku. - To uzbrojenie będzie masowo dostarczane dla polskich sił zbrojnych od 1 stycznia 2017 roku, wraz z powstaniem pierwszych brygad WOT - zapowiedział Macierewicz, któremu tę informację przekazali kontrahenci MON produkujący wspomniane wyposażenie.

Co będzie priorytetem WOT na 2017?

Za kluczowe w nadchodzących miesiącach Macierewicz uważa wdrożenie WOT do współpracy z administracją cywilną kraju. Jednocześnie szef resortu obrony zapewnił, że wszelkie podnoszone wobec WOT wątpliwości opozycji są nieuzasadnione.

- (WOT) to jest cześć armii polskiej. To nie są jakieś odrębne siły zbrojne niepodporządkowane hierarchii państwa - zapewniał Macierewicz. - To jest oczywiste.

fot.twitter

Dowództwo i zagrożenia

WOT dowodzić będzie pułkownik Wiesław Kukuła, który był wśród osób przemawiających na konferencji inaugurowanej przez szefa MON. Cieszy się on dobrą opinią u ministra Macierewicza.

- Nie ukrywam, że ze względu na zadania w możliwym okresie wojny hybrydowej uformowanie i szkolenie WOT powierzyłem panu pułkownikowi Kukule - mówił o nim szef resortu obrony.

Po tych słowach Macierewicz przytoczył, że do WOT już zgłosiło się ponad 10 000 osób. Ich entuzjazm powinna gasić jednak konieczność weryfikacji, którą musi przejść osoba chcąca wstąpić do WOT.

Czytaj: Nowe haubice dla Wojska Polskiego

Macierewicz zapowiedział, że będzie prowadzony nabór, a jednym z koniecznych wymogów służby w WOT będzie "zawieszenia z przynależności politycznej". - Armia jest apolityczna, jedyną partią jest Polska, Naród, Patriotyzm - powiedział polityk.

Sejm zaopiniował ustawę o Wojskach Obrony Terytorialnej i skierował ją do prac w Senacie, gdy izba wyższa zakończy procedowanie projekt trafi do Sejmu ponownie i powędruje do prezydenta. Inicjatywa MON cieszy się poparciem PiS, szansa jej odrzucenia jest nikła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA