REKLAMA

Obrona Terytorialna: PiS i Kukiz'15 za projektem dot. nowych sił zbrojnych, PO i Nowoczesna przeciwko

  • Autor: PAP/AT
  • 04 listopada 2016 06:52
Obrona Terytorialna: PiS i Kukiz'15 za projektem dot. nowych sił zbrojnych, PO i Nowoczesna przeciwko Rządowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony przewiduje, że od początku 2017 r. zostaną powołane Wojska Obrony Terytorialnej (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

• Kluby PiS i Kukiz'15 opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac projektu, który przewiduje powołanie w wojsku nowego rodzaju sił zbrojnych - obrony terytorialnej.
• Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu chcą kluby PO i Nowoczesna.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony przewiduje, że od początku 2017 r. zostaną powołane Wojska Obrony Terytorialnej. W 2018 r. mają one liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. ponad 50 tys. WOT. Rząd szacuje, że koszty utworzenia, wyposażenia i funkcjonowania WOT do 2019 r. mają wynieść ok. 3,6 mld zł. WOT mają być piątym rodzajem sił zbrojnych - obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych.

Podczas pierwszego czytania, które odbyło się w Sejmie z czwartku na piątek za dalszymi pracami nad projektem opowiedziały się kluby PiS, Kukiz'15 i koło Wolni i Solidarni. "Komponent terytorialny, to jedyny w miarę szybki, stosunkowo niedrogi, ale co istotne skuteczny rodzaj wojsk znacząco wzmacniający potencjał militarny państwa" - powiedział przewodniczący komisji obrony poseł PiS, Michał Jach.

"Proponowana nowelizacja ma wprawdzie szereg słabości, jednocześnie jednak tworzenia obrony terytorialnej ze względów bezpieczeństwa Polski nie można spowalniać. Dlatego jako Kukiz'15 poprzemy na tym etapie projekt ustawy z nadzieją, że zostanie on jednak poprawiony podczas pracy w komisji" - zapowiedziała posłanka klubu Kukiz'15 Anna Siarkowska.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły kluby PO i Nowoczesna. Cezary Tomczyk (PO) stwierdził, że obrona terytorialna już w Polsce istnieje, a szef MON Antoni Macierewicz "chce powołać 50-tys. formację Wojska Polskiego zupełnie wyłączoną z systemu dowodzenia". "Nie ma zgody na armię PiS. Wojsko musi być polskie" - powiedział Tomczyk.

Czytaj też: Macierewicz: Obrona terytorialna nowym rodzajem sił zbrojnych

Poseł Nowoczesnej Adam Cyrański powiedział, że jego klub nie zgadza się na przyjęcie projektu, bo ma obawy, że "zmierza on do utworzenia oddziałów kamikadze w razie konfliktu, bądź bojówek zbrojnych przeciwko własnym obywatelom w czasie pokoju".

Z kolei poseł PSL Paweł Bejda, zwracając uwagę, że żołnierze WOT będą otrzymywali pieniądze za gotowość i obecność na ćwiczeniach pytał, czy nie jest to próba kupienia 35 tys. głosów wyborczych. Zapowiedział dwie poprawki do projektu - żeby WOT nie mogły zostać użyte przeciwko polskim obywatelom i żeby podporządkować je - jak pozostałe rodzaje sił zbrojnych w czasie pokoju - dowódcy generalnemu.

Stefan Niesiołowski z koła Europejscy Demokraci, zwracając się do szefa MON, stwierdził, że projekt budzi obawy, bo "na ogół źle się kończyło, jak jakiś tego rodzaju polityk, nie do końca obliczalny miał jeszcze własną armię pod swoją kontrolą"

Minister obrony odpowiedział, że nie tylko dowódca WOT będzie mu podlegał bezpośrednio, ale i obecni dowódcy rodzajów sił zbrojnych - generalny i operacyjny - już mu bezpośrednio podlegają.

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu odbędzie się w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wujeksaszy 2016-11-04 12:00:33
    Do Arco: Ty byś pewnie wolał aby to było wojsko typu SS albo NKWD. Jak nie wierzysz w dobre intencje Macierewicza, to kiedyś będziesz musiał uwierzyć w ukryte intencje Moskwy wobec Polski albo Berlina z Brukselą włącznie.
  • Arco 2016-11-04 09:29:46
    "mają być piątym rodzajem sił zbrojnych - obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych". Czyli czym mają być? Mięsem armatnim czy zielonymi ludzikami? A może będą to takie oddziały jakie miał nasz wschodni sąsiad. Będą szli za plecami tych co walczą na linii frontu i jako prawdziwi patrioci "nawracali" walczących na słuszną drogę "w pieriod"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA