REKLAMA

OBWE: szefowie dyplomacji o napiętej sytuacji w Europie

  • Autor: PAP/MN
  • 01 września 2016 19:59
OBWE: szefowie dyplomacji o napiętej sytuacji w Europie Nieformalne spotkanie szefów dyplomacji z krajów OBWE odbyło się 1 września w Poczdamie (fot. MSZ)

• Minister Witold Waszczykowski wziął w czwartek udział w spotkaniu szefów resortów spraw zagranicznych państw członkowskich OBWE w Poczdamie.
• Spotkanie miało służyć refleksji nad odbudową zaufania między państwami w Europie.
• Na spotkaniu mówiono m.in. o konflikcie między Rosją a Ukrainą, oraz o utracie zaufania między Wschodem a Zachodem.

Podczas spotkania ministrowie omówili bieżące wyzwania stojące przed Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Poruszono takie zagadnienia jak konflikty w obszarze OBWE, w tym kryzys na Ukrainie, międzynarodowy terroryzm, zagrożenia cybernetyczne, problem migracji i prawa człowieka. Dyskutowano również o projektach, które OBWE mogłaby realizować w ramach swojego mandatu w odpowiedzi na współczesne zagrożenia, a także w zakresie kontroli zbrojeń i środków budowy zaufania oraz współpracy gospodarczej w ramach organizacji.

Minister Waszczykowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że spotkanie służy przede wszystkim polepszeniu relacji między państwami należącymi do OBWE. - Dziękuję stronie niemieckiej za ważną inicjatywę organizacji spotkania OBWE, którego celem ma być refleksja nad odbudową zaufania między państwami w Europie i wzmocnieniem zdolności organizacji, które pozwoliłyby na rozwiązywanie obecnych konfliktów i zapobieganie zagrożeniom - podkreślił szef polskiego MSZ.

Czytaj też: Waszczykowski: Londyn nie godzi się na nienawiść wobec Polaków

Minister Witold Waszczykowski zauważył również, że 1 września to symboliczny dzień dla odbywania takich rozmów. - To dzień smutnej dla nas wszystkich 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To tym bardziej szczególny i smutny dzień, gdyż znów na kontynencie europejskim toczy się wojna. Tak długo, jak wojna między Rosją a Ukrainą nie zostanie zakończona, trudno będzie dostrzec koniec kryzysu w Europie - zauważył minister. Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, którego kraj obecnie przewodzi organizacji, zaznaczył, że "Europa przeżywa burzliwe czasy, a aneksja Krymu przez Rosję doprowadziła do utraty zaufania między Wschodem a Zachodem. Teraz chodzi o to, by odzyskać zaufanie".

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) skupia 57 państw. Jej celem jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy na obszarze od Władywostoku po Vancouver. OBWE działa w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, ekonomiczno-środowiskowym i ludzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA