REKLAMA

Od 1 listopada zmieniła się ustawa o rehabilitacji

  • Autor: GP
  • 03 listopada 2016 08:49
Od 1 listopada zmieniła się ustawa o rehabilitacji Weszły w życie zmiany prawa dotyczące osób niepełnosprawnych. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Od 1 listopada wchodzą w życie przepisy o zmianie ustawy o rehabilitacji.
• Trzy kwestie uległy zmianie w nowelizacji, którą Sejm przegłosował latem. Są to przepisy dotyczące zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), przepisy dotyczące Krajowej Rady Konsultacyjnej do spraw Osób Niepełnosprawnych oraz przepisy regulujące spłaty na rzecz Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Część nowelizacji już obowiązuje od 25 września.
• W grudniu zmienią się, regulowane tą nowelizacją, przepisy dotyczące przewodniczącego Polskiej Rady Języka Migowego.

Wraz z pierwszym listopada zmianie uległy przepisy w ustawie o rehabilitacji. Reguluje ona kwestie rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych.

W myśl nowych przepisów zmieniły się trzy obszary regulowane w omawianym akcie prawnym:

Po pierwsze zmieniono artykuły regulujące środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Po drugie zreformowano Krajową Radę Konsultacyjną do spraw Osób Niepełnosprawnych oraz, to po trzecie, zreformowano umarzanie odsetek i rozkładanie na raty spłaty należności pieniężnych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przepis zmiany ws. ZFRON i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych już obowiązują od 25 września.

Kluczowe zmiany dotknęły Krajową Radę Konsultacyjną do spraw Osób Niepełnosprawnych. W myśl nowelizacji jej kadencja będzie teraz trwała 4 lata, jej skład będzie stanowić "pięciu przedstawicieli organów administracji rządowej" i "pięciu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego", i dalej "przedstawiciele organizacji pozarządowych", przedstawiciel organizacji pracodawców, i przedstawiciel związków zawodowych. W skład omawianej rady wejdzie też osoba oddelegowana do niej przez Radę Dialogu Społecznego.

Nowelizacja podkreśliła obecność w Radzie osób zajmujących się tematyką niepełnosprawnych, co nie powinno dziwić. Doprecyzowano też kto powołuje członków Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych ze strony rządowej. Będzie to minister właściwy do tematyki społecznej (w obecnym gabinecie Elżbieta Rafalska).

Zmianie ulegną też w niedalekiej przyszłości (1 grudnia) przepisy dotyczące kwalifikacji, jakie powinien posiadać przewodniczący Polskiej Rady Języka Migowego.

Nowelizacja zaznacza, że "przewodniczącym Rady (Języka Migowego - red.) może być wyłącznie osoba uprawniona, znająca polski język migowy i język polski.”

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA