REKLAMA

Od 5 września "Smoleńsk" w kinach. Prezydent na premierze filmu

  • Autor: GP
  • 05 września 2016 13:27
Od 5 września "Smoleńsk" w kinach. Prezydent na premierze filmu fot.: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/Kancelaria Prezydenta/prezydent.pl)

• 5 września, odbędzie się uroczysta premiera filmu "Smoleńsk".
• Na warszawskim pokazie będzie prezydent Andrzej Duda i lider PiS Jarosław Kaczyński.
• W dniach poprzedzających premierę pojawiły się informacje, jakoby część osób zaangażowanych w produkcję ekranizacji, chciała usunięcia ich nazwisk z listy twórców dzieła.

Premiera filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego odbędzie się w poniedziałek (5 września) w Warszawie. Miejscem pierwszego pokazu dzieła opisującego fabularnie katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku będzie Teatr Wielki w stolicy.

W pokazie przewidziany jest udział między innymi prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Film we wrześniu zobaczy też pierwsza festiwalowa publiczność, bo obraz będzie pokazywany w ramach Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dzieło nie bierze udziału w konkursie festiwalowym.

Kontrowersje wokół listy płac

W dniach poprzedzających premierę Jarosław Czembrowski, redaktor naczelny serwisu FilmPolski.pl relacjonował, że otrzymał prośbę dwóch osób współtworzących film o usunięcie ich nazwisk z listy płac. Tę listę Czembrowski opublikował 3 września.

- Zastanawiałem się, czy i kiedy pojawią się prośby i groźby, żeby usunąć ten tytuł z filmografii. Dziś rano czekały już na mnie dwie: "Mam pilną sprawę. Proszę natychmiast usunąć informację, że grałem w 'Smoleńsku'" - przytaczała w niedzielę (4 września) słowa Czembrowskiego "Rzeczpospolita".

Kontrowersyjne kino

Produkcja obrazu zaczęła się w roku 2013. Odpowiedzialnym za nią był Maciej Pawlicki, a fundusze na film zebrała fundacja „Smoleńsk 2010”. Szacuje się, że realizacja obrazu pochłonęła około 10 milionów złotych. O taką sumę fundacja i producent ubiegali się w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej. PISF odmówił jednak finansowego wsparcia, decyzję podjęto w styczniu 2014 roku.

Część krytyków i społeczeństwa uznała film za zbyt szybką próbę ekranizacji wydarzeń smoleńskich. Wielu uważało, że dystans raptem trzech czy pięciu lat to stanowczo za mało, by podejmować próbę ekranizacji wydarzeń z 10 kwietnia.

Zarys fabuły produkcji

Główna bohaterka obrazu Krauzego to dziennikarka Nina - w tej roli Beata Fido. Prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Dziennikarka przygotowuje dla swojej telewizji materiał o katastrofie smoleńskiej. Spotyka się z rodzinami ofiar, zabiega o ustalenie wszystkich faktów.

W ekranizacji znaczna część akcji dzieje się już po katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, źródło: wikipedia.org/CC

W obsadzie, oprócz Fido, są m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra, Andrzej Mastalerz i Aldona Struzik. Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska.

Za zdjęcia odpowiadał Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc. Film zrealizowano na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski. Reżyser "Smoleńska", Antoni Krauze ma w dorobku m.in. nagradzany film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA