REKLAMA

Odnaleziono XIX-wieczne meble z Łazienek Królewskich

  • Autor: PAP/GP
  • 31 lipca 2017 12:36
Odnaleziono XIX-wieczne meble z Łazienek Królewskich Warszawskie Łazienki to jeden z najbardziej klimatycznych pałacyków stolicy. Na kompleks pałacowo-ogrodowy skłąda się park i barokowy pawilon założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, pawilon na zdjęciu .(fot.:pixabay.com)

Siedem mebli, które od początku XIX w. stanowiły wyposażenie Łazienek Królewskich w Warszawie, zostało odnalezione w Sopocie - poinformowało w poniedziałek (31 lipca) Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród odnalezionych i zabezpieczonych przez przedstawicieli Wydziału Strat Wojennych MKiDN i oficerów Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji są: stolik z okrągłym blatem, komplet czterech krzeseł oraz dwa fotele. O ich pochodzeniu świadczą zachowane na obiektach znaki własnościowe Pałacu Łazienkowskiego z okresu panowania cara Aleksandra I.

Najprawdopodobniej w czasie I wojny światowej meble podzieliły losy reszty zbiorów łazienkowskich i w wyniku rekwizycji zostały wywiezione do Moskwy.

0- W 1922 roku w rezultacie restytucji dzieł sztuki z Rosji, przeprowadzonej na podstawie traktatu ryskiego, powstały Państwowe Zbiory Sztuki administrujące kolekcją należącą do Skarbu Państwa RP, w tym i obiektami z Łazienek Królewskich. Na zabytkach widoczne są również oznakowania z okresu II RP, kiedy meble weszły w skład kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki i stanowiły ozdobę kilku warszawskich gmachów publicznych tj. Zamku Królewskiego, Senatu oraz Pałacu Rady Ministrów. Wojenne losy zabytków pozostają nieznane - napisał resort kultury w poniedziałkowym komunikacie.

Jak podkreślono, odnalezione meble miały przede wszystkim charakter użytkowy. - Z tego względu wartość artystyczna dzieł sztuki nie jest duża, jednakże ich walor historyczny jest nie do przecenienia - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA