REKLAMA

Odszkodowania za nawałnice, Jarosław Zieliński: Województwom przekazano 115 mln zł

 • Autor: PAP/AT
 • 26 października 2017 12:29
Odszkodowania za nawałnice, Jarosław Zieliński: Województwom przekazano 115 mln zł Między gminami a wojewodami jest współpraca - powiedział wiceszef MSWiA (Jarosław Zieliński, fot.twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

Do chwili obecnej przekazano z budżetu państwa dla trzech najbardziej poszkodowanych  przez sierpniowe nawałnice województw (pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie), kwotę ponad 115 mln - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

• Trzem najbardziej poszkodowanym województwom przekazano kwotę ponad 115 mln zł - powiedział Zieliński.

• Gminy wypłaciły z tego ponad 84 mln - dodał.

• To nie jest prawdopodobnie wszystko, będą dalsze środki kierowane, jeżeli będzie zapotrzebowanie wojewodów - zaznaczył.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów w sprawie sierpniowych nawałnic, Zieliński poinformował, że bezzwłocznie zostały uruchomione środki budżetowe na wypłaty pierwszych zasiłków dla poszkodowanych w wysokości do 6 tys. zł. Z kolei górna granica stawek pomocowych została podniesiona do 200 tys. zł. Podkreślił, że do przyznawanie zasiłków nie wymaga szacowania strat.

Wiceszef MSWiA podał, że do chwili obecnej przekazano z budżetu państwa dla trzech najbardziej poszkodowanych województw (pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie), kwotę ponad 115 mln. "Ale to nie jest prawdopodobnie wszystko, będą dalsze środki kierowane, jeżeli będzie zapotrzebowanie wojewodów. A wojewodowie występują z tym zapotrzebowaniem, jeżeli do nich z takimi wnioskami występują gminy" - podkreślił Zieliński.

Czytaj też: Błaszczak: Na samorządach nie można polegać

Dodał, że między gminami a wojewodami jest współpraca, ale - jak mówił - "jeżeli chodzi o kwoty, które zostały przekazane z budżetu państwa do wojewodów, a przez wojewodów do gmin, nie wszystkie jeszcze trafiły z gmin do osób poszkodowanych". Jak podał, z kwoty 115 mln zł przekazanej z budżetu państwa gminy wypłaciły ponad 84 mln zł; reszta środków nie zostały jeszcze wypłacone.

"Nie chcę się wdawać w szczegóły rozważań, czy to wiąże się z jakimiś problemami, opieszałością działania, czy też po prostu było wyższe zapotrzebowanie. (...) Pewnie są tutaj różne sytuacje, które by tę kwestię wyjaśniały. Ale faktem jest, że to nie wojewodowie, czyli nie rząd się spóźnił z przekazywaniem pieniędzy, tylko, jeżeli już, to niektóre gminy" - zaznaczył Zieliński.

Pytany przez Michała Stasińskiego (PO), czy wojewodowie gromadzą dane, które pozwalają stwierdzić, ile rodzin przed zimą nie będzie w stanie odbudować domów tak, aby nadawały się do zamieszkania, Zieliński odpowiedział, że wojewodowie takie dane gromadzą i kontaktują się na bieżąco w tej sprawie z jednostkami samorządu terytorialnego. "Bo to samorządy są bliżej. Zresztą pomoc, o której mówimy, jest zadaniem własnym gmin" - podkreślił.

Zieliński zaznaczył, że mimo przyznanych zasiłków i działań pomocowych podjętych przez rząd, nie wszystkie domy zostaną odbudowane przed zimą ze względu na porę roku i krótki czas na odbudowę domów. "Dla tych osób przychodzimy z innego rodzaju pomocą" - zapewnił wiceminister.

Odnosząc się do kwestii podnoszonych przez posła Stasińskiego przypadków związanych np. z uprzątnięciem terenów, lub z tym, że osoby starsze nie są w stanie samodzielnie znaleźć firmy, która mogłaby dokonać napraw, Zieliński powtórzył, że "tutaj z pomocą powinny przychodzić ośrodki pomocy społecznej gminnej".

"Jeżeli jest jakaś potrzeba pomocy w pracach, w takich działaniach, które może są trudne do zorganizowania w takiej formie, żeby kogoś wynająć, rachunki uzyskać, zapłacić za to, rozliczyć, proszę zwracać się do najbliższej jednostki PSP. (...) Sądzę i wierzę, że jeżeli ktokolwiek się zgłosi do najbliższej jednostki PSP, to ofiarni strażacy również przyjdą z pomocą tego typu" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA