REKLAMA

OECD ocenia: gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane

  • Autor: PAP / MIW
  • 04 lutego 2016 21:15
OECD ocenia: gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane Angel Gurria przedstawił dokument zatytułowany "Finansowanie demokracji: fundusze dla partii politycznych i kampanii wyborczych oraz ryzyko politycznego przechwycenia". (Fot. : www.mf.gov.pl).

• Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport o finansowaniu polityki.
• Tworzenie polityki nie powinno być na sprzedaż dla tego, kto zaoferuje najwięcej - mówi Angel Gurria. 
• Wiele państw wysoko rozwiniętych nie egzekwuje w pełni reguł finansowania partii politycznych.

Wiele państw wysoko rozwiniętych nie egzekwuje w pełni reguł finansowania partii politycznych lub tworzy w tej dziedzinie luki prawne, które mogą wykorzystywać potężne prywatne grupy interesów - głosi opublikowany w czwartek (4.02) raport OECD.

- Tworzenie polityki nie powinno być na sprzedaż dla tego, kto zaoferuje najwięcej - powiedział sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria prezentując w jej siedzibie w Paryżu dokument zatytułowany "Finansowanie demokracji: fundusze dla partii politycznych i kampanii wyborczych oraz ryzyko politycznego przechwycenia".

Z zawartej w nim analizy finansowania partii politycznych w 34 państwach członkowskich OECD wynika, że prywatni darczyńcy ustawicznie wykorzystują pożyczki, składki członkowskie i wpłaty od stron trzecich do obchodzenia limitów wydatków lub maskowania dotacji. Zaostrzenie reguł i bardziej zdecydowane stosowanie sankcji pomogłoby w odtworzeniu publicznego zaufania w czasie, gdy wyborcy w państwach wysoko rozwiniętych okazują rozczarowanie partiami politycznymi i obawiają się, że procesy demokratyczne mogą zostać przechwycone przez prywatne grupy interesów - podkreśla raport.

- Gdy na politykę mają wpływ bogaci donatorzy, jej reguły są naginane na korzyść nielicznych i przeciwko interesom wielu. Utrzymanie rygorystycznych standardów w finansach politycznych jest kluczowym elementem naszej walki o zmniejszenie nierówności i przywrócenie zaufania do demokracji - zaznaczył Gurria.

Według raportu w 17 z 34 państw OECD anonimowe dotacje dla partii politycznych są zakazane całkowicie, w 13 obowiązuje ich zakaz powyżej określonej wysokości, a w czterech są dozwolone. Tylko w 16 państwach wprowadzono górne limity wydatków na kampanie wyborcze zarówno w odniesieniu do partii, jak i poszczególnych kandydatów.

- Ponadto brak niezależności lub prawnej egzekutywy u niektórych instytucji nadzorczych umożliwia znaczącym darczyńcom uzyskiwanie takich korzyści jak ulgi podatkowe, dotacje państwowe, preferencyjny dostęp do publicznych kredytów i zamówień publicznych - czytamy w dokumencie OECD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA