REKLAMA

OECD: Ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki

  • Autor: PAP/GP
  • 25 listopada 2016 11:31
OECD: Ostatnie 20 lat to historia sukcesu polskiej gospodarki OECD to Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Jej szef gościł w piątek (25 listopada) w Warszawie. (fot.:twitter.com/premierrp)

• Ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka – powiedział w piątek (25 listopada) w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria.
• Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy.
• Zagraniczny gość skomentował decyzję Sejmu obniżenia wieku emerytalnego w Polsce. Podkreślił, że światowa tendencja jest inna.

Gurria przyjechał do Polski na konferencję "20 lat partnerstwa i współpracy między Polską a OECD" w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

"Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990 - 2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnięciem. Średnia oczekiwana długość życia zwiększyła się z 71 lat w 1990 r. do 77 lat w 2014 r." - powiedział. Dodał, że podwoiła się też liczba absolwentów z wyższym wykształceniem na rynku pracy.

Wśród wyzwań wymienił wzrost produktywności, która stanowiła w 2015 r. tylko 60 proc. średniej OECD. "Polska nadrabia zaległości, ale przed nią jeszcze te 40 proc. różnicy" - powiedział.

Kraje członkowskie OECD, źródło: wikipedia.org/CC

Dodał, że poprawy wymaga także poziom szkolnictwa zawodowego. "Macie relatywnie niską stopę bezrobocia, ale fachowcy narzekają, że nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, a przedsiębiorcy narzekają, że nie mogą znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami" - powiedział. Zaznaczył, że nadmiar "umów śmieciowych" w Polsce nie tworzy dobrych relacji między pracownikami i pracodawcami.

Gurria odniósł się też do planów rządzących odnośnie obniżenia wieku emerytalnego. "Wiemy, że jest to bardzo wrażliwy temat tutaj, w Polsce. Na świecie ten wiek przesuwa się w kierunku 67 lat; także wyrównuje się kwestie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; kobiety żyją dłużej. Rekomendujemy przyjrzenie się tej sprawie, ponieważ to wpłynie na wyższą produktywność, do której dążymy" - powiedział. Dodał, że starsi ludzie powinni być włączeni do rynku pracy, a nie opuszczać go przedwcześnie.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Manfred 2016-11-26 21:36:18
    Polska zmieniła istotnie swoje oblicze i zmienił się poziom życia wszystkich warstw społecznych, prezentujemy wyższy standard intelektualny i świadomości społecznej. Są to fakty oczywiste . Ale transformacja systemowa i wejście w układy i pakty z innymi państwami ograniczyła naszą samodzielność w podejmowaniu narodowych decyzji, przestaliśmy się liczyć w wielu dziedzinach gospodarki, dla wielu zabrakło miejsc pracy - ciągle są na bezrobociu, uczelnie nie mają środków na badania naukowe (dwie uczelnie zajmują lokatę powyżej 420), brak jest własnej technologii. Min. gospodarki nie dostrzega i nie wyznacza kierunków działań naprawczych, a rząd panujący zajmuje się rozdawnictwem środków/ PKB na koniec roku 2,5%- to hańba!/ i ciągle upatruje jakieś "stado owiec", aby można je oskubać. Sugestie OECD, aby dorównać do czołowych państw w dziedzinie gospodarki nie mają więc szans na ich zmaterializowanie się.
  • giezeta81 2016-11-25 17:24:15
    Taki sukces na papierze! Nie mamy własnej produkcji. Tyramy w Polsce u zagranicznych producentów za nędzne pieniądze. Uwłaszczyli się na III RP bonzowie PRL-owscy!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA