REKLAMA

Oficjalne wyniki wyborów, PKW: PiS bierze senat

  • Autor: Polskie Radio
  • 26 października 2015 18:34
Oficjalne wyniki wyborów, PKW: PiS bierze senat Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu (fot. facebook.com/pisorgpl)

W oczekiwaniu na oficjalne, ogólnopolskie wyniki, okręgowe komisje wyborcze, kandydaci i media lokalne podają dane na temat głosowania z regionów.

Według nieoficjalnych danych, tylko w województwie pomorskim nie wygrał PiS. Wszędzie indziej, partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła nad PO. Wcześniejsze dane sondażowe wskazywały, że Platforma jest mocna jeszcze w Zachodniopomorskiem i na Opolszczyźnie.

PiS w Senacie

Prawo i Sprawiedliwość zapewne osiągnie samodzielną większość w Senacie. Według danych z 77 okręgów wyborczych PiS-owi, brakuje już tylko trzech mandatów. Kandydaci Platformy Obywatelskiej zdobyli dotychczas 26 mandatów. W trzech okręgach wygrywali kandydaci niezależni: dotychczasowi senatorowie: były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki oraz była posłanka PO Lidia Staroń.

W Senacie zasiądzie po raz kolejny współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki, który startował w okręgu bialskim jako kandydat niezależny z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Po dziesięciu latach do parlamentu powraca były poseł AWS i PO Andrzej Wojtyła. Tym razem uzyskał on mandat senatorski, startując z listy PiS w okręgu kaliskim w Wielkopolsce. W Senacie zadebiutują dotychczasowa szefowa sejmiku województwa dolnośląskiego Barbara Zdrojewska, żona europosła Bogdana Zdrojewskiego, a także brat europosła PiS Bolesława Piechy - Wojciech Piecha.

Partyjne bastiony

Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu. Zdobyli też wiele mandatów w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, a nawet w województwie opolskim.

Przewodniczący PKW poinformował, że pod wieczór, nie wcześniej jak po godzinie 18, ma pojawić się informacja o tym, które partie przekroczyły progi wyborcze 5- i 8-procentowe i jaki procent głosów uzyskały. Natomiast nie będzie jeszcze danych o liczbie mandatów

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA