REKLAMA

”Oni mandaty mają już w kieszeni”. Lista pewniaków

  • Autor: TM
  • 02 października 2015 13:25
”Oni mandaty mają już w kieszeni”. Lista pewniaków Znalezienie się na końcu wykazu kandydatów, jak w przypadku Jarosława Gowina, to sygnał, że dana osoba jest niezależna – podkreśla ekspert. Fot. facebook.com

Liderzy list PO i PiS nie muszą prowadzić kampanii, a i tak mandat poselski mają w kieszeni. Na sukces mogą liczyć także osoby z ostatnich miejsc list wyborczych.

W ostatnich dwóch wyborach parlamentarnych był tylko jeden przypadek w Krakowie, że posłem nie został lider listy dwóch największych partii – twierdzi dr Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

”Dziennik Polski” przypomina, że chodzi o Andrzeja Waśko z Krakowa, który kandydował w Kaliszu. Cztery lata temu PiS zdobył tam trzy mandaty.

"Wyborcy wiedzą, kim są"

W Krakowie taki przypadek się nie powtórzy. Zarówno Małgorzata Wassermann, jak Rafał Trzaskowski to dość znane nazwiska. Brak ich osobistej kampanii nie powoduje, że wyborcy nie wiedzą, kim są. Do tego okręg krakowski jest duży (14 mandatów do podziału) i nawet gdyby liderzy nie mieli najlepszego wyniku na swojej liście, to i tak zdobędą na tyle głosów, że do Sejmu się dostaną - dodaje Flis.

Ekspert podkreśla, że pierwsze miejsce na liście jest szczególnie ważne dla tych komitetów, które walczą o przekroczenie progu wyborczego.

Ziobro i Gowin

Ale jako pewniaków do fetowania sukcesu wyborczego można też wskazać kilka osób z ostatnich miejsc.

W województwie świętokrzyskim wykaz kandydatów PiS zamyka Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, zaś listę tej samej partii pod Wawelem kończy Jarosław Gowin. Na końcu listy PO w Krakowie znalazł się Józef Lassota, obecnie poseł, kiedyś prezydent miasta - wylicza gazeta.

 Często też znalezienie się na końcu wykazu kandydatów to sygnał do wyborców, że dana osoba odcina się od reszty, jest niezależna . Tak jest w przypadku Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry, którzy są na liście PiS, choć nie należą do tej partii - wyjaśnia politolog.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wikt 2015-10-02 20:41:27
    Cieszę się że z okręgu krakowskiego startuje Pan Trzaskowski. Mam do niego ogromny szacunek za jego starania zarówno dla Krakowa jak i dla Polski i napewno na niego zagłosuje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA