REKLAMA

Operacja antykorupcyjna: CBA sprawdzi odchodzących posłów, wojewodów i urzędników

 • Autor: AT
 • 23 listopada 2015 10:22
Operacja antykorupcyjna: CBA sprawdzi odchodzących posłów, wojewodów i urzędników Politycy, wojewodowie i urzędnicy trafią pod obserwację Centralnego Biura Antykorupcyjnego (fot. cba.gov.pl )

W związku ze zmianą władzy Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzi ok. 500 osób, które w ostatnich czterech latach sprawowały funkcje publiczne.

Około 500 odchodzących polityków, wojewodów i urzędników trafi pod obserwację Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Służba będzie sprawdzać, czy w czasie pełnienia poprzednich funkcji wydawali decyzje korzystne dla nowych pracodawców. To prawdopodobnie największa operacja antykorupcyjna w historii III RP - pisze "Wprost”.

- Przyglądać się będziemy też wyższym urzędnikom ministerstw i agend rządowych, którzy stracą pracę - tłumaczy we "Wprost" jeden z funkcjonariuszy.

CBA będzie szukać na przykład tzw. łapówek z odroczoną płatnością, czyli sytuacją, w której ktoś uzyska korzyść za swoje działania w przyszłości - na przykład pracę.

- To normalne działania. Podobne podejmowaliśmy po wyborach w 2011 r. Teraz jednak skala jest większa, bo nastąpiła zmiana władzy i wielu parlamentarzystów nie dostało się do Sejmu - wyjaśnienia CBA we "Wprost".

Zmiany czekają też organizację służb. Pracownicy ABW będą mogli przejść do CBA, które przejmie kompetencje ABW, ale stanie się to dopiero po weryfikacji. Audyt obejmie wszystkie służby – zarówno cywilne, jak i wojskowe. PiS w ten sposób chce sprawdzić, w jakim stanie przejmuje służby. Chce też sprawdzić, czy służby nie nadużywały władzy – kogo inwigilowały, jakich działań zaniechały - pisze "Wprost".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Zdumiony 2015-11-25 00:38:14
  A może tak by zawitali i poobserwowali poczynania samorządu w osławionym mieście Sosnowiec i podzlecane prace remontowe pracownikom firm których właścicielami są radni, dzielone zlecenia do prywatnych firm kolegów itd. Planowane budowy stadionów, planowane kredyty stanowiące ponad połowę budzętu miasta
 • SZARY 2015-11-23 14:08:23
  BARDZO DOBRZE MORZE ZAJRZEC DO WROCLAWIA GDZIE MAFIA ROKURATORSKA NISZY FIRMY NP BESKOM I INNE A POTEM PANSTWO MUSI PACIC ODSZKODOWANIA PO 40 MILONOW ZL JAK FIRMIE ITT
 • causa10 2015-11-23 12:48:21
  To nie powinna być jednorazowa akcja. To w.b.proces
 • jankowalski 2015-11-23 12:47:00
  Trzeba w końcu rozliczyć bure interesy i nie tylko , ze skandali takich jak ; - afera hazardowa , afera Amber Gold, afera autostradowa , afery zbożowe , afery rolne , afera taśmowa , infoafera . Ale żeby to rozliczyć , nowy sejm musi być wolny od wszystkich skorumpowanych posłów , którym nie udało się , lub udało jeszcze dostać do nowego Parlamentu !! .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA