REKLAMA

Opinia KE ws. praworządności w Polsce. PO złożyła wniosek o informację rządu

  • Autor: PAP/jm
  • 07 czerwca 2016 17:17
Opinia KE ws. praworządności w Polsce. PO złożyła wniosek o informację rządu Opinia ws. praworządności w Polsce, którą KE w poprzednią środę (1 czerwca) wysłała polskim władzom, podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. PO chce jej ujawnienia. Na zdjęciu: Grzegorz Schetyna. (fot.:twitter.com/Platforma_org)

• Klub PO złożył we wtorek (7 czerwca) wniosek o poszerzenie porządku obrad Sejmu o informację rządu na temat ubiegłotygodniowej opinii Komisji Europejskiej dotyczącej stanu praworządności w Polsce.
• Decyzję w tej sprawie ma podjąć w środę rano (8 czerwca) Konwent Seniorów.

- Wierzę że rząd PiS i premier Beata Szydło będzie za jawnością dokumentów europejskich i będzie chciała się tą wiedzą podzielić z Wysoką Izbą - powiedział we wtorek (7 czerwca) dziennikarzom szef PO Grzegorz Schetyna.

Według sekretarza klubu PO Zbigniewa Konwińskiego, który brał udział we wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów, wnioskiem PO Konwent ma się zająć w środę rano.

Opinia ws. praworządności w Polsce, którą KE w poprzednią środę (1 czerwca) wysłała polskim władzom, podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK.

Czytaj też: Waszczykowski: Opinia KE jednostronna, nie uwzględnia polskiej narracji

To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Treść opinii jest poufna. Jak twierdzą unijne źródła, jest ona krytyczna i stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.

W uzasadnieniu wniosku PO przypomniano, że dokument jest efektem wniesionych przez Komisję Europejską zastrzeżeń w trzech kwestiach: nowelizacji ustawy o TK z dnia 22 grudnia 2015 r., wyroku TK z dnia 9 marca 2016 r. dotyczącego tej nowelizacji oraz poszanowanie wyroków wydanych przez Trybunał po dniu 9 marca 2016 r.; mianowania sędziów TK i wykonania wyroków Trybunału z dnia 3 i 9 grudnia 2015 r. dotyczących tych kwestii, a także skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

- Niestety już samo rozpoczęcie procedury ochrony praworządności zagraża dobrej reputacji Polski na arenie międzynarodowej, a kolejne etapy ewentualnego postępowania Komisji Europejskiej zagrażają Polsce w sposób o wiele bardziej wymierny - podkreślono w uzasadnieniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA