REKLAMA

Opolskie, do sejmu: Kto posłem? Oficjalne wyniki PKW

  • Autor: PAP/AT
  • 27 października 2015 00:42
Opolskie, do sejmu: Kto posłem? Oficjalne wyniki PKW Patryk Jaki uzyskał najlepszy wynik wśród kandydatów do Sejmu na Opolszczyźnie (fot..jaki.pl)

Patryk Jaki, Antoni Duda, Sławomir Kłosowski, Jerzy Żyżyński, Leszek Korzeniowski, Tomasz Kostuś, Janusz Sanocki - oni zdobyli, między innymi, mandaty posłów w woj. opolskim. Kto jeszcze?

Patryk Jaki z najlepszym wynikiem

Poseł SP Patryk Jaki uzyskał najlepszy wśród kandydatów do Sejmu wynik na Opolszczyźnie - blisko 30 tys. głosów. W sejmowych ławach PiS zasiądzie też stryj prezydenta RP, Antoni Duda z Opola. O dwa mandaty mniej z opolskiego będzie mieć natomiast PO - wynika z oficjalnych już danych opolskiej delegatury KBW.

W sumie w woj. opolskim do zdobycia było 12 mandatów. Z danych opolskiej delegatury KBW wynika, że po 4 przypadną PiS i PO, dwa KW Kukiz'15 i po jednym Nowoczesnej oraz KWW Mniejszość Niemiecka.

PiS poparło 27,77 proc. wyborców

PiS poparło w opolskim 27,77 proc. wyborców. Posłami z ramienia PiS zostali: lider partii w regionie, b. sekretarz stanu w MEN Sławomir Kłosowski, który uzyskał poparcie 17 048 wyborców; "jedynka" listy PiS w opolskim, jeden z głównych ekspertów gospodarczych PiS poseł Jerzy Żyżyński, na którego swoje głosy oddało 9 289 wyborców i stryj prezydenta RP Andrzeja Dudy - Antoni Duda, dyrektor PUP w Opolu, na którego zagłosowało 8 085 wyborców. Najlepszy wynik wśród kandydatów do Sejmu z listy PiS - i rekordowy w całym woj. opolskim wśród kandydatów do Sejmu - uzyskał dotychczasowy poseł SP Patryk Jaki. Zagłosowało na niego 29 923 osoby.

Na zwołanej w poniedziałek, po ogłoszeniu oficjalnych wyników głosowania, konferencji prasowej Jaki mówił, że "jest piekielnie zmęczony, ale bardzo szczęśliwy". "Nie tylko odbiliśmy PO region opolski, co wydawało się nieosiągalne, ale też udało mi się osiągnąć najlepszy wynik w regionie. Gdyby ktoś kilka miesięcy temu zapytał, czy jest możliwe, by polityk prawicy wygrał w tym regionie, to pewnie z boku stanęłoby grono szyderców i powiedziało, że to jest absolutnie nie do wykonania" - mówił.

PO poparło 26,23 proc. wyborców

PO poparło 26,23 proc. wyborców w regionie. W porównaniu z kończącą się kadencją partia ta w woj. opolskim mieć będzie o dwóch posłów mniej. Największe poparcie wśród kandydatów do Sejmu z tego ugrupowania uzyskał lider formacji w regionie poseł Leszek Korzeniowski - 20 084 głosów. Drugi wynik na Opolszczyźnie z listy PO miał członek zarządu woj. opolskiego Tomasz Kostuś, swoje głosy oddało na niego 11 016 wyborców. W sejmiku woj. opolskiego zastąpi go b. radny, olimpijczyk Janusz Trzepizur.

Trzeci wynik wśród kandydatów PO i przepustkę do Sejmu wywalczył lekarz z Nysy Rajmund Miller, uzyskując 8 565 głosów. Czwarty był natomiast startujący z szóstego miejsca wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, którego poparło 8 440 głosujących. Do Sejmu nie dostały się natomiast ulokowana na miejscu trzecim na liście dotychczasowa poseł Janina Okrągły oraz poseł Brygida Kolenda-Łabuś startująca z miejsca piątego.

Dwa mandaty dla Kukiz'15

Dwa mandaty z opolskiego będzie mieć w Sejmie KW Kukiz'15. Najwyższe poparcie z tej listy uzyskał kandydat startujący z numerem jeden - b. działacz opozycji antykomunistycznej, b. burmistrz Nysy, polityk, dziennikarz Janusz Sanocki, na którego zagłosowało 15 705 osób. Drugi wynik miał szósty na liście prawnik w Brzegu Paweł Grabowski. Poparło go 4 508 osób.

Jeden poseł z Nowoczesnej

Swojego przedstawiciela z opolskiego będzie mieć też w Sejmie Nowoczesna Ryszarda Petru. Mandat zdobył umieszczony na czele tej listy syn wieloletniego b. prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego z PO, od jesieni radny miasta Opola Witold Zembaczyński. Dostał on w niedzielę poparcie 12 699 osób. Do Sejmu wejdzie też po raz kolejny jedynka na liście Mniejszości Niemieckiej - poseł Ryszard Galla, który zebrał 9 623 głosy.

Kto poza Sejmem?

Poza Sejmem spośród dotychczasowych przedstawicieli woj. opolskiego znaleźli się m.in. wieloletni poseł i b. wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz, który zrezygnował z kandydowania w wyborach czy poseł SLD Tomasz Garbowski.

W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2011 roku z 12 mandatów w okręgu obejmującym całe województwo 6 przypadło PO, PiS - trzy, po jednym dla SLD, Mniejszości Niemieckiej i Ruchu Palikota.

Mandaty dla PO zdobyli wówczas: Korzeniowski, Okrągły, Miller, Andrzej Buła (od listopada 2013 roku marszałek woj. opolskiego, w ławach parlamentarnych zastąpił go Łukasz Tusk), Kolenda-Łabuś i Jarmuziewicz. Dla PiS: Żyżyński, Kłosowski i Jaki (w trakcie kadencji przystąpił do Solidarnej Polski Zbigniewa Zioby, w wyborach 2015 roku startował z list PiS na mocy porozumienia partii prawicowych). Dla Mniejszości Niemieckiej jedyny mandat w polskim parlamencie zdobył w 2011 roku - podobnie jak obecnie - Galla; dla SLD - Garbowski, a dla Ruchu Palikota - Adam Kępiński (od lutego 2013 roku przeszedł do SLD).

Jeden senator z PO i dwóch z PiS

Mandaty senatorskie w trzech opolskich okręgach w 2011 roku zdobyli kandydaci PO: Ryszard Knosala, Piotr Wach i Aleksander Świeykowski (wszyscy z PO). W tym roku - według oficjalnych już danych - Wach oraz kandydaci PiS Grzegorz Peczkis i Jerzy Czerwiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tuptuś 2017-01-24 00:24:00
    Mafiozo w białym kołnierzyku i rękawiczkach/kapitan/ ze swoimi żołnierzami/misiewiczami/-np.dyr.Gazowni.Podobnie działa młody Sasin. Terminologia Masy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA