REKLAMA

Opozycja jednogłośnie chce odrzucenia projektu o prokuraturze

 • Autor: PAP/GP
 • 13 stycznia 2016 15:00
Opozycja jednogłośnie chce odrzucenia projektu o prokuraturze Borys Budka, z mównicy sejmowej wytykał upolitycznienie prokuratury politykom PiS (fot. twitter.com)

• Platforma przypisuje rządowi i PiS upolitycznienie prokuratury.
• W ślad PO poszły Kukiz'15 i Nowoczesna.

Klub PO złożył w środę w Sejmie wniosek o odrzucenie w I czytaniu projektu, autorstwa PiS, Prawa o prokuraturze, który przewiduje m.in. ponowne połączenie stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości.

- To upolitycznienie prokuratury - podkreślali posłowie PO.

Projekt, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie, zakłada także likwidację odrębnej prokuratury wojskowej i daje więcej praw PG.

- Państwo pod płaszczykiem rzekomej reformy prokuratury chcecie stworzyć na powrót urząd, który będzie miał wręcz nieograniczoną władzę w zakresie prowadzenia postępowania karnego wobec obywateli - powiedział zwracając się podczas debaty do posłów PiS Borys Budka (PO), uzasadniając wniosek o odrzucenie projektu.

- Dla bezpieczeństwa państwa nie jest dobra zmiana modelu prokuratury równoległa do zmian w cyklach politycznych. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby co cztery lata łączyć i rozłączać urzędy MS i PG - mówiła w imieniu Kukiz'15 Barbara Chrobak.

Dodała, że punktem wyjścia do reformy prokuratury powinno być umieszczenie jej w konstytucji, określenie krótkiego terminu na przyjęcie, bądź odrzucenie sprawozdania prokuratora generalnego oraz przyznanie prokuraturze autonomii budżetowej.

- Kukiz'15 stoi na stanowisku, że prokurator generalny powinien być wybierany w wyborach powszechnych - zaznaczyła.

Przeczytaj uzasadnienie zmian w prokuraturze autorstwa PiS.

Mirosław Pampuch (Nowoczesna) pytał posłów PiS, autorów projektu:

- Czy naprawdę zdajecie sobie sprawę z zakresu władzy, jaką powierzacie jednej osobie - prokuratorowi generalnemu i ministrowi sprawiedliwości?.

Krytykował, że projekt tak ważnej ustrojowej ustawy kieruje się do Sejmu jako projekt poselski - z pominięciem procedury opiniowania, wymaganej gdy projekt jest rządowy.

- Rozwiązania z tego projektu przesuwają Polskę do standardu państwa policyjnego - ocenił Pampuch dodając, że jego klub opowiada się za dotychczasowym modelem rozdziału urzędu prokuratora generalnego od ministerstwa sprawiedliwości.

- Stwarza to lepsze warunki dla zachowania apolityczności prokuratury - dodał. Opowiedział się też przeciwko ręcznemu sterowaniu prokuraturą przez polityka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Platforma O..kierunek dna 2016-01-13 16:01:22
  Wezmą się za"Was" , grzmieć będziecie w pierdlu z głowa w klozecie, nawet jak po roku z dupskiem dwa razy szerszym za kaucją wyjdziecie! Niech rząd RP pracuje, okres przedawnień przestępstw do krajów demokratycznych jak USA oczekujemy dostosujecie, za przekręty gospodarcze w niepodjętych podstępowaniach być może się weźmiecie!
 • Platforma O..kierunek dno 2016-01-13 15:59:38
  Wezmą się za"Was" , grzmieć będziecie w pierdlu z głowa w klozecie, nawet jak po roku z dupskiem dwa razy szerszym za kalcja wyjdziecie! Niech rząd RP pracuje, okres przedawnień przestępstw do krajów demokratycznych jak USA oczekujemy dostosujecie, za przekręty gospodarcze w niepodjętych podstępowaniach być może się weźmiecie!
 • Damian 2016-01-13 15:27:57
  32Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA