REKLAMA

Opozycja krytykuje projekt ws. służby cywilnej

  • Autor: PAP/em
  • 17 grudnia 2015 12:46
Opozycja krytykuje projekt ws. służby cywilnej Według opozycji propozycje zawarte w projekcie dążą do odpolitycznienia służby cywilnej (fot. sejm.gov.pl)

Projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, autorstwa PiS zakłada m.in. zniesienie Rady Służby Cywilnej, możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem SC, obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania.

Opozycja nie zostawiła suchej nitki na projekcie ws. służby cywilnej. Według PiS projekt porządkuje i naprawia kwestie związane z administracją rządową. Nowela likwiduje główne mankamenty systemu.

- Indolencja rządów PO wręcz wymusiła na nas przygotowanie projektu ustawy, to wy pchnęliście nas do tej nowelizacji swoją krótkowzroczną polityką - powiedział w Sejmie Artur Górski (PiS). 

Innego zdania są poprzednicy. Według PO projekt PiS zmian w ustawie o służbie cywilnej to polityczna czystka w administracji; służba cywilna będzie zrujnowana, pogorszy się jakość administracji. Klub Platformy złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Do wniosku przyłączyła się Nowoczesna. - Zapis w projekcie PiS umożliwiający obsadzanie przez polityków wyższych stanowisk i szefa służby cywilnej jest niezgodny z konstytucją - przekonywała w Sejmie Nowoczesna.

Jerzy Meysztowicz (N) określił jako "kuriozalne" uzasadnienie PiS, że propozycje zawarte w projekcie dążą do odpolitycznienia służby cywilnej. - Jak można mówić o odpolitycznieniu, kiedy kasuje się wszelkie wymogi, które mogą być zastosowane do doboru najwyższych urzędników państwowych? - pytał.

Andżelika Możdżanowska (PSL) oceniła, że projekt niweczy wiele lat budowania apolitycznej służby cywilnej. - Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej jest całkowitym bublem, PSL składa wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA