REKLAMA

Opozycja: premier Szydło wycofuje się z wyborczych obietnic; PiS odpiera zarzuty

  • Autor: AS/PAP
  • 24 listopada 2015 17:56
Opozycja: premier Szydło wycofuje się z wyborczych obietnic; PiS odpiera zarzuty Ryszard Petru (fot. Michał Pałaszewski/Wikipedia/CC BY 2.0)


Wypowiedzi premier Beaty Szydło świadczą o tym, że PiS wycofuje się z wyborczych obietnic - ocenił we wtorek szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Podobną opinię wyraził Tomasz Lenz z PO. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapewnia: z niczego się nie wycofujemy.

Lider Nowoczesnej odniósł się na konferencji prasowej do wypowiedzi premier Szydło po wtorkowym, pierwszym posiedzeniu rządu.

"Pani Beata Szydło i premier Morawiecki w ostatnim wywiadzie dla 'Rz' powoli, 'raczkiem' wycofują się z części ofert składanych w expose. Pojawiło się kryterium dochodowe przy przydzielaniu 500 zł na dziecko" - zwrócił uwagę Petru.

"To jest coś, o czym mówiliśmy w kampanii jak i później, że nie może być tak, że wszyscy dostają (500 zł na dziecko - PAP) bez względu na to, czy są bogaci czy biedni. To chyba zupełnie inny przekaz niż ten, który był w kampanii wyborczej" - stwierdził.

Wszyscy dostaną dopłaty?

Jak dodał, kryterium dochodowe oznacza bowiem, że nie wszyscy dostaną obiecane dopłaty. Zwrócił też uwagę, że deklarowane podniesienie kwoty wolnej od podatku miałoby być rozłożone w czasie.

Szef Nowoczesnej odniósł się też do niedawnego wywiadu "Rz", w którym minister rozwoju wskazywał, że w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania nowy rząd przygotuje ustawy. "W zeszłym tygodniu mówiłem, że w ciągu tych 100 dni chcą nas puścić z torbami. Widocznie ten apel został wysłuchany i to puszczenie z torbami zostanie rozłożone na cztery lata" - powiedział Petru.

Wtorkowe wystąpienie premier Szydło podobnie ocenił Tomasz Lenz z PO. Jak wskazał, szefowa rządu nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy dotyczące realizacji głównych obietnic wyborczych. "Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że 500 zł będzie w przypadku pierwszego dziecka obwarowane zasadą, że dochód na członka rodziny nie będzie mógł przekraczać 500 zł, a później zobaczymy (...), i będzie to zależało od stanu finansów publicznych" - stwierdził Lenz w rozmowie z dziennikarzami.

"Miałem wrażenie, że cały rząd PiS i pani premier jest po raz pierwszy w Sejmie, że do tej pory nie znała stanu budżetu państwa, skoro mówi, że obietnice budżetowe będą zrealizowane w ramach możliwości budżetowych" - stwierdził.

PiS nie ma przygotowanego programu działania

"Widzimy, że PiS nie ma szuflad z przygotowanymi ustawami, nie ma przygotowanego programu działania i w tej chwili Beata Szydło - powiedzmy sobie szczerze - zaszydziła z Polaków" - dodał poseł PO.

Zarzuty posłów opozycji odpierał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. W rozmowie z PAP podkreślił, że nigdy nie było mowy, aby dodatek 500 zł miał być na każde dziecko. "Mowa była, że 500 zł miałoby być na każde drugie i następne dziecko we wszystkich rodzinach, a na pierwsze dziecko w rodzinach uboższych" - wskazał.

"Z niczego się nie wycofujemy, wszystko podtrzymujemy" - podkreślił.

Kowalczyk odniósł się też do wskazanego przez premier Szydło kryterium dochodowego. "Proponujemy 800 zł, co jest dużo większym kryterium niż uprawnienia do starego zasiłku rodzinnego" - zwrócił uwagę.

Podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Szydło poinformowała, że rządowy projekt wsparcia rodziny 500+ przewiduje zasiłek 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód rodziny. Próg dochodowy miałby jednak obowiązywać, jeśli chodzi o wsparcie na pierwsze dziecko, i otrzymywałyby go rodziny, w których dochód na osobę nie przekraczałby 800 zł lub 1200 zł, jeżeli którekolwiek z dzieci jest dzieckiem niepełnosprawnym. Zaznaczyła jednak, że "sama wielokrotnie spotykała się z takimi uwagami osób, które właśnie mają te wyższe wynagrodzenia, które twierdzą, że warto się zastanowić, czy np. powyżej pewnego poziomu (dochodów - PAP) może trzeba zrezygnować z realizacji tego programu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Jola 2015-11-24 22:03:33
    Pana Po-skie poglądy mało kogo interesują. Pan zrobi wszystko aby wejść w koalicję ze swoimi pobratyńcami z PO i PSL i obalić ten rząd.
  • Stańczyk 2015-11-24 18:12:15
    Wychodzi Szydło z worka bez dna w którym trzyma obietnice wyborcze, albo inaczej: każdy jest Kowalczykiem swego losu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA