REKLAMA

Ordynacja wyborcza: PiS chce wydłużenia kadencji w samorządzie do 5 lat

  • Autor: PAP/AT
  • 13 grudnia 2017 09:45
Ordynacja wyborcza: PiS chce wydłużenia kadencji w samorządzie do 5 lat JOW-y mają pozostać tylko w mniejszych gminach (fot.shutterstock)

Klub PiS zaproponuje kilka poprawek do projektu ordynacji wyborczej.

Marcin Horała (PiS) na porannej środowej (13 grudnia) konferencji prasowej, przed debatą nad projektem w Sejmie zapowiedział, że w II czytaniu jego klub zaproponuje kilka poprawek, które wychodzą na przeciw głosom, które pojawiły się w debacie publicznej.

"Pierwsza z nich to pozostawienie JOW-ó w najmniejszych gminach, do 20 tys. mieszkańców" - poinformował poseł PiS. Dodał, że w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców PiS proponuje wybory proporcjonalne.

Łukasz Schreiber dodał, że kolejne poprawki dotyczą komisarzy wyborczych: komisarzy nie będzie blisko 400, jak przewidywał projekt, lecz stu. "Okręgiem działania dla każdego z nich będzie okręg do Senatu" - dodał poseł PiS.

Czytaj też: PiS rozrysuje mapę wyborczą po nowemu

Jak poinformował, komisarze nie będą dzielili okręgów wyborczych (co przewidywał projekt). "Odchodzimy od tego pomysłu, pozostawiamy tę kompetencję na najbliższe wybory radom gmin, radom powiatów i sejmikom wojewódzkim" - zapowiedział poseł.

Podkreślił te że bez zmian pozostanie wielkość okręgów wyborczych. Schreiber powiedział, że PiS przygotował także poprawę dotyczącą wydłużenia kadencji w samorządach do 5 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA