REKLAMA

Ordynacja wyborcza, zmiany: Dwie komisje wyborcze i likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych

 • Autor: PAP/AT
 • 11 października 2017 08:44
Ordynacja wyborcza, zmiany: Dwie komisje wyborcze i likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych PiS nie zlikwiduje II tury wyborów samorządowych (fot.shutterstock)

Prowadzone są rozmowy ws. wprowadzenia dwóch komisji wyborczych. Pierwszej, która pracuje do godz. 18. Druga, która zajmuje się tylko liczeniem głosów, co czasami trwa bardzo długo - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

• Nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych - powiedział Karczewski.

• Jak dodał, jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach mają zostać zlikwidowane.

• Zaprzeczył też, że tylko partie polityczne będą mogły wystawiać swoich kandydatów w wyborach samorządowych.

• Zaznaczył również, że prowadzone są rozmowy ws. wprowadzenia dwóch komisji wyborczych

Karczewski był pytany w radiowej Jedynce o zapowiadane zmiany ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych, polegające m.in. na likwidacji drugiej tury wyborów.

"Nie planujemy tego, aby zlikwidować drugą turę - nie mówimy o tym, natomiast jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach w tych wyborach chcemy zlikwidować. One jednak nie odzwierciedlają poglądów mieszkańców. Nie mówię o partii politycznej, ale czasami jakieś stowarzyszenie, grupa, która organizuje się w wyborach ma spore poparcie, a nikt nie dostaje się do rady - tak bywało, choć czasami jest odwrotnie" - ocenił marszałek Senatu.

Pytany o możliwość wprowadzenia zasady, wedle której tylko partie polityczne będą mogły wystawiać swoich kandydatów w wyborach samorządowych, Karczewski powiedział: "To są takie plotki, które chyba specjalnie opozycja serwuje nam w publicznej przestrzeni, żeby wprowadzić zamęt. Nie słyszałem o takiej propozycji".

Jak dodał, prowadzone są rozmowy ws. wprowadzenia dwóch komisji wyborczych. Pierwszej, która "pracuje do godz. 18, zamyka się; przychodzi druga komisja, która zajmuje się tylko liczeniem głosów, co czasami trwa bardzo długo" - powiedział Karczewski.

(Stanisław Karczewski, fot.twitter)

Marszałek Senatu był proszony o komentarz dot. powołania przez Jarosława Gowina nowego ugrupowania będącego, częścią obozu rządzącego. "(Jarosław Gowin - red.) powiększa obóz Zjednoczonej Prawicy - to tylko mnie cieszy. (...) Jest coraz więcej polityków, którzy widzą sens współpracy z Prawiem i Sprawiedliwością i widzą sens pracy obozu Zjednoczonej Prawicy. Realizujemy swój program wyborczy - jest tego odzwierciedlenie również w sondażach" - podkreślił Karczewski.

Zapytany o możliwość ewentualnych transferów do PiS, powiedział: "Pojawiają się takie informacje kuluarowe - szczegółów nie znam".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Halina F 2017-10-11 17:26:46
  Do mzakrzewski: Nie ma potrzeby dwóch komisji. Uczestniczyłam 2x jako mąż zaufania w komisjach. Członkowie komisji najczęściej dzielą się i pracują na zmiany. Nie ma potrzeby aby cała komisja siedziała i czekała a tu nikogo nie ma. W komisjach są szczyty głosujących, np. po mszy, po obiedzie, a potem jedna, dwie osoby. Na zakończenia głosowania przychodzą wszyscy członkowie komisji i mężowie zaufania i liczą głosy. Można zastanowić się nad inną sprawą, po co lokale wyborcze są tak długo otwarte. Może należy skrócić czas głosowania, kto chce zagłosować to i tak zagłosuje.
 • Draf 2017-10-11 14:52:13
  Likwidacja jednomantowych OK,ale bezsensu 2komisje
 • AntiKa 2017-10-11 14:04:38
  oczywiście liczyć głosy będą tylko wybrani towarzysze przewodniej siły narodu
 • po co? 2017-10-11 11:33:00
  Do mzakrzewski: To tylko jeden dzień pracy. Nie ma potrzeby robić dwóch komisji.
 • mzakrzewski 2017-10-11 09:56:56
  Pomysł z komisją do liczenia głosów jest bardzo ciekawy. Znam z praktyki że kilkunastogodzinne siedzenie w komisji zamienia się w horror. Zwyczajnego zmęczenia fizycznego i psychicznego. Pół biedy, gdy nie ma konfliktów między członkami. Druga komisja przychodzi, otwiera urnę, liczy głosy, następnego dnia obie komisje podsumowują pracę, podpisują protokoły. Może być kulturalnie z poszanowaniem różnych interesów wyborczych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA