REKLAMA

Orędzie premiera ws. ustawy o IPN: Wpadka z tłumaczeniem zniszczyła przekaz w internecie

 • Autor: GP
 • 02 lutego 2018 08:27

Premier Morawiecki w materiale wideo w sieci, w którym tłumaczy polskie stanowisko ws. ustawy o IPN przyznał (w napisach), że obozy były polskie. Jak się potem okazało, był to błąd automatycznego tłumaczenia, który jednak pozostawił złe wrażenie.

 • Niebezpieczne przeinaczenie wychwycili internauci i posłowie opozycji.
 • Reagując na wizerunkowy kłopot Kancelaria Premiera wyłączyła napisy i zapewnia, że stara się poprawić problem z administracją serwisu YouTube, w którym zamieszczono materiał.
 • Jednak informacja żyła własnym życiem jeszcze w piątek (2 lutego) w sieci.

 

Trudny był odbiór orędzia premiera Mateusza Morawieckiego w internecie wieczorem w czwartek (1 lutego). Niefortunne napisy tłumaczące jego wystąpienie na język angielski przybrały bowiem najgorszą możliwą formę. W angielskich napisach, które towarzyszyły filmowi z szefem polskiego rządu w serwisie YouTube, zagościła kłamliwa fraza w najgorszym możliwym kontekście.

źródło: twitter.com/gajewska_kinga

Jak można przeczytać na zapisach ekranowych wykonanych bezpośrednio po publikacji materiału:

- Obozy, w których ginęły miliony Żydów były polskie (ang. Camps where millions of Jews were murdered were Polish).

Internauci, w tym politycy opcji opozycyjnych, nie omieszkali tego błędu podkreślać. Zrobiła tak m.in. poseł Kinga Gajewska (PO) pisząca na Twitterze: - Cały świat powtórzył od piątku 20 mln razy zwrot „polskie obozy śmierci”  - A poseł Jan Grabiec (PO) pytał: - Kolejny #błądoprogramowania?. I jak się potem okazało, miał rację.

Czytaj też: "Polskie obozy koncentracyjne" celową polityką historyczną?

Krótko po tym, jak zauważono błąd, napisy wyłączono a na oficjalnym profilu Kancelarii Premiera zagościło objaśnienie.

- Informujemy, że błędne tłumaczenie na język angielski napisów w oświadczeniu premiera Morawieckiego powstało w wyniku automatycznego tłumaczenia serwisu YouTube. Wszystkie napisy w filmie zostały obecnie wyłączone, razem z serwisem YouTube pracujemy nad rozwiązaniem problemu.

Serwis YouTube ma zaimplementowaną funkcję rozpoznawania i transkrypcji mowy, która automatycznie tworzy napisy. Jak pokazał czwartkowy przykład, nie jest to funkcja niezawodna. Obecnie oświadczenia można wysłuchać po polsku, bez napisów.

W sieci jednak nie brakuje wpisów przypominających, a nawet szydzących z zaistniałej sytuacji.

- Za chwilę ASZdziennik nie będzie musiał nic zmyślać, wystarczy przepisywanie newsów i komunikatów z ministerstw - pisał kpiąc poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. - To po prostu niemożliwe że to się stało.

Poniżej samo oświadczenie:

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • suchydzień 2018-02-04 18:16:34
  Do :-): "Oszołomy" z PiS ratują Ciebie i Twoją Rodzinę od kolejnego rozbioru Polski, którą szykuje Tusk w Brukseli. Myślisz, że jak będziesz "walić" w łeb PiS, to Cię George Soros wciągnie na swoją listę płac. On takich głupków, nie potrzebuje. Ma dosyć swoich klakierów w PE.
 • nakształtsosny 2018-02-04 18:03:20
  Do Mieszko: Zadymę na cały Świat rozpętali odwieczni wrogowie Polski, którzy nie mogą "zcierpieć", że Polska powstaje z kolan i pokazuje wyraźnie kto jest wrogiem a kto przyjacielem. A ty, piszesz takie głupoty jak byś nie wiedział co się na prawdę na Świecie dzieje. To po co w ogóle masz internet ??? Pewnie oglądasz tylko gołe panienki i pogodę na jutro.
 • blaszany 2018-02-04 17:43:46
  Teraz, to wszystko, można zwalić na YouTube. To są skutki głupiej "mody" prowadzenia dyplomacji międzynarodowej, przez internet. Od tego są Protokoły, Noty, Oświadczenia, Korespondencja Dyplomatyczna a na końcu dopiero prasa. Jeżeli już tak, to pod pełną kontrolą Rządu a nie jakiejś tam YouTube lub Facebooka. Przecież to był zwykły sabotaż na szkodę Polski, Jej Narodu i obecnego Rządu. Ktoś z Rządu winien za to "beknąć". Opozycja ma "wodę na młyn".
 • :-) 2018-02-02 12:53:54
  Do puszatek: Mnie akurat obchodzi co mówi Nowacka. Mam za do zupełnie w d.upie co wygadują oszołomy z PIS.
 • puszatek 2018-02-02 12:46:00
  Nowacka niech się zajmie sobą, wystarczająco się już skompromitowała! Zresztą Polaków nie obchodzi, co ma do powiedzenia ta lewaczka.
 • Mieszko 2018-02-02 12:32:15
  Dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane przyłóżcie się do tego co robicie rozpętaliście zadymę na cały świat tłumaczy w Polsce brak co na wojnie zginęli cymbały sympatyk PIS.
 • Jasińska 2018-02-02 11:22:08
  Z Rudego Oscara jakkolwiek by nie tłumaczył ... nawet gdyby ożywić Falandysza - nie zrobi Polaka, bo serce szwabskie co widać już w oczach!
 • qwert 2018-02-02 10:14:54
  do pisu: co by tu jeszcze spieprzyc?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA