REKLAMA

Orędzie prezydenta: Sejm poprzedniej kadencji dokonał wadliwego wyboru sędziów Trybunału [wideo]

 • Autor: PAP/em
 • 03 grudnia 2015 20:12

W czwartek o godz. 20 prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Sejm poprzedniej kadencji dokonał wadliwego prawnie wyboru osób-kandydatów na stanowiska sędziów TK - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie TK - zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił w czwartkowym orędziu, że gdy w maju odbierał zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta, apelował, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów.

- Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób - kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny - oświadczył prezydent.

Jak zaznaczył, "nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału". Dodał, że TK powinien być instytucją pluralistyczną i "politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować". - Tego oczekują od nich przecież obywatele - podkreślił prezydent.

- Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej - oświadczył Andrzej Duda w orędziu.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek wydał wyrok ws. zgodności z konstytucją ustawy o TK, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu sędziów. Orzekł, że trzech sędziów zostało wybranych zgodnie z konstytucją, a dwóch - nie.

Całe orędzie prezydenta poniżej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Chachar 2015-12-04 18:30:55
  Orędzie wyjaśniło że: 1. p. Andrzej Duda jest mężem p. Agaty 2. p. Andrzej Duda nie jest mężem stanu.
 • gs 2015-12-04 08:04:40
  Myślałem, że to prezydent a to jakiś asystent JK!
 • Krakus 2015-12-03 20:36:46
  Najlepszym komentarzem jest cytat z "Wesela" - "....Miałeś Chamie Złoty Róg, miałeś czapkę z pawich piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał Ci się jeno sznur ....." moderatora uczulam że to arcydzieło literatury narodowej i jako takie nie podlega cenzurze.
 • jang 2015-12-03 20:36:39
  dr prawa i absolwent UJ nie zrozumiał Prawomocnego Orzeczenia Trybunału z dnia 03.12.2015?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA