REKLAMA

Orkan Ksawery, wichury nad Polską: Ministerstwo uruchamia fundusz klęskowy

  • Autor: PAP/AT
  • 06 października 2017 10:42
Orkan Ksawery, wichury nad Polską: Ministerstwo uruchamia fundusz klęskowy Skala zniszczeń po wichurach w porównaniu z sierpniowymi nawałnicami jest dużo mniejsza - powiedział minister Mariusz Błaszczak (fot.twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

Największe zniszczenia w woj. lubuskim i wielkopolskim. MSWiA uruchamia tzw. fundusz klęskowy - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak, prezentując bilans nocnych wichur, które przeszły nad Polską.

• Dwie ofiary śmiertelne, 39 osób rannych, największe zniszczenia w woj. lubuskim i wielkopolskim.

• Błaszczak zaznaczył, że skala zniszczeń, w porównaniu z sierpniowymi nawałnicami jest dużo mniejsza.

• Jestem w kontakcie z premier Beatą Szydło - powiedział.

• O godz. 13.30 pani premier będzie w woj. lubuskim, w Zielonej Górze - poinformował.

"Najbardziej ucierpieli mieszkańcy dwóch województw: lubuskiego i wielkopolskiego" - powiedział szef MSWiA po wideokonferencji z wojewodami i komendantami PSP ws. sytuacji po przejściu wichur.

"Niestety są dwie ofiary śmiertelne, jedna ofiara śmiertelna z woj. lubuskiego, druga ofiara śmiertelna z woj. wielkopolskiego. 39 osób odniosło obrażenia. Jak powiadomili nas wojewodowie i komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej, życiu żadnej z osób rannych nie grozi niebezpieczeństwo" - poinformował minister.

"Chciałbym podziękować przede wszystkim strażakom z Państwowej Straży Pożarnej i strażakom ochotnikom za postawę, za zaangażowanie, za przeprowadzoną jak zawsze bardzo profesjonalnie akcję ratunkową. Szczególnie chciałbym podkreślić zaangażowanie strażaków w ewakuację pasażerów pociągów, które utknęły na trasie swojego przejazdu" - podkreślił Błaszczak.

Jak dodał, "wojewodowie niezwłocznie przystępują do usuwania szkód", a w MSWiA uruchamiany jest tzw. fundusz klęskowy.

Czytaj też: Orkan Ksawery: Bilans wichur nad Polską

Błaszczak podkreślił, że w porównaniu do nawałnic z sierpnia tego roku straty są znacznie mniejsze. Poinformował, że jest w kontakcie z premier i zapowiedział, że o godz. 13.30 Beata szydło ma być w woj. lubuskim (jednym z najbardziej poszkodowanych regionów), w Zielonej Górze.

Zaznaczył, że służby odpowiedzialne za akcję ratowniczą jeszcze raz wykazały swój profesjonalizm i zaangażowanie. Dodał, że w czwartek wieczorem i w nocy wojewodowie zawracali uwagę na dużą liczbę gospodarstw bez prądu, jednak służby pracowały przez całą noc, by usunąć awarie i dostawy prądu są sukcesywnie przywracane.

Szef MSWiA zwrócił uwagę, że straż pożarna pomagała szpitalom, które zostały odcięte od energii, podłączając je do agregatów; taką pomoc udzielano także na posesjach prywatnych, np. w domach, gdzie znajdują się osoby podłączone do respiratorów.

Zapowiedział, że poszkodowanym będzie wypłacana pomoc na takich samych zasadach jak w przypadku innych nagłych zdarzeń i klęsk żywiołowych. Przypomniał, że system wypłacania wsparcia opiera się o samorządy.

"Na odprawie zobowiązałem wojewodów do przeprowadzenia wideokonferencji w każdym z województw, żeby poinformować wójtów, burmistrzów, prezydentów (...) o tym, że te działania muszą być podjęte niezwłocznie" - powiedział Błaszczak.

Komendant główny PSP gen. bryg Leszek Suski poinformował, że strażacy interweniowali od czwartku już blisko 11 tys. razy, zgłoszeń jest coraz więcej i - jak zapowiedział - w najbliższych dniach strażacy będą intensywnie pracować nad usuwaniem skutków wichury

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA