REKLAMA

Orkiestra Symfoniczna z Hamburga w Pałacu Prezydenckim

  • Autor: PAP/GP
  • 22 marca 2016 15:52
Orkiestra Symfoniczna z Hamburga w Pałacu Prezydenckim Na zakończenie spotkania prezydenta z członkami Orkiestry Symfonicznej z Hamburga, jego uczestnicy wysłuchali występu pianisty Huberta Rutkowskiego. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

W muzyce klasycznej, w twórczości europejskich kompozytorów jest zawarta istota naszej europejskiej kultury - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego (22 marca) spotkania z muzykami Orkiestry Symfonicznej z Hamburga w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli m.in. członkowie orkiestry, przedstawiciele radia NDR, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena oraz ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

NDR Sinfonieorchester Hamburg przyjechała do Polski na trzy koncerty - we Wrocławiu, Warszawie i Katowicach - na zaproszenie Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, by wziąć udział w jubileuszowej XX edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

- Musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych. Nie możemy dać się pokonać brutalnej przemocy - oświadczył prezydent, odnosząc się do zamachów, do których doszło we wtorek w Brukseli.

- Swoją pracą artystyczną reprezentujecie państwo to, co dla Europy, naszej wspólnoty jest niezwykle ważne i fundamentalne - mówił prezydent, zwracając się do muzyków. - W muzyce symfonicznej, klasycznej, w twórczości najwybitniejszych europejskich kompozytorów jest zawarta istota naszej europejskiej kultury. To państwo ją prezentujecie, jej uczycie i przekazujecie ją następnym pokoleniom. Z tego nie wolno nam zrezygnować - podkreślił.

Głos zabrał również ambasador Niemiec Rolf Nikel.

- To dzisiejsze wydarzenie miało uczcić 25. rocznicę podpisania traktatu polsko-niemieckiego, miało być wyrazem przyjaźni i partnerstwa między naszymi krajami, który to wyraz miał być świadectwem dla całego świata - powiedział.

- Tragiczne wydarzenie w Brukseli nadają naszemu dzisiejszemu spotkaniu zupełnie inny charakter. Dzisiejsze zamachy to zamachy na nas wszystkich - na Europę, na naszą cywilizację, na wartości które reprezentujemy. Stoimy ramię w ramię - my, Niemcy i również Polacy - solidaryzując się z ofiarami ataków, ich rodzinami i wszystkimi, którzy w nich ucierpieli - podkreślił Nikel.

Przeczytaj: Związek Banków polskich o wnioskach o 500 plus

Na zakończenie spotkania prezydenta z członkami Orkiestry Symfonicznej z Hamburga, jego uczestnicy wysłuchali występu pianisty Huberta Rutkowskiego, który w hołdzie ofiarom ataku terrorystycznego w Brukseli wykonał Nokturn fis-moll op. 48 nr 2 Fryderyka Chopina.

Koncerty Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena odbywać się będą w Warszawie do 25 marca. Zaplanowano również wydarzenia towarzyszące w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lusławicach, Olsztynie, Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu i Zabrzu.

Orkiestra Symfoniczna z Hamburga występować będzie pod batutą polskiego dyrygenta Krzysztofa Urbańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • cku.roman@interia.eu 2016-03-22 22:35:58
    Andrzej Rzepliński ma przeszłość komunistyczną-PZPR i socliberalną -UD,PO. Brak samolustracji uniemożliwia mu pełnienie eksponowanej funkcji w wymiarze sprawiedliwości wolnej Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA