REKLAMA

Orzeczenia zniknęły ze strony Trybunału Konstytucyjnego, odnalazły się na stronie RPO

 • Autor: GP
 • 02 czerwca 2017 14:19
Orzeczenia zniknęły ze strony Trybunału Konstytucyjnego, odnalazły się na stronie RPO Adam Bodnar wziął na siebie publikację wyroków TK z 2016 roku. (fot. youtube.com)

2 czerwca na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się adnotacja o publikacji w serwisie Rzecznika orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (TK), które zniknęły ze stron sądu konstytucyjnego.

Wyroki w sprawach K 47/15, K 39/16, K 44/16, które są częścią sporu o Trybunał Konstytucyjny, zniknęły ze stron sądu po tym, jak prezesem TK została Julia Przyłębska. W ocenie prezes i części składu orzekającego dokumenty te nie mają mocy prawnej, bo ich wydanie zapadło w niepoprawnych składach orzekających. O usunięciu wyroków poinformował sędzia, wiceprzewodniczący TK Stanisław Biernat.

Argumentację Julii Przyłębskiej podziela rzad RP. Oponują z kolei PO i Nowoczesna.

Adam Bodnar i jego urzędnicy uzasadniają, że obowiązek publikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wynika z ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

- Zgodnie z tym przepisem Trybunał wydaje zbiór swoich orzeczeń w postaci elektronicznej. Publikuje orzeczenia wraz z uzasadnieniami i zdaniami odrębnymi. Zatem Trybunał ma obowiązek publikować swoje orzeczenia w Internetowym Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (IPO) oraz Orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego Zbiorze Urzędowym (OTK ZU) na stronie Trybunału - czytamy na stronie RPO.

Wyroki można znaleźć w serwisie rpo.gov.pl. Są to dokumenty wydane w 2016 roku w dniach 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • chiński komuszek 2017-06-03 08:18:24
  Do wili: On tylko jest tak jak Pan solimarnym człowiekiem. Więc skąd , to zdziwienie i osłupienie. Hhahaha
 • szary obywatel 2017-06-02 23:21:10
  Dobrze, że jest jeszcze ktoś, kto troszczy się i pilnuje interesów nas wszystkich. Fakty jako byty istniejące pozostają na zawsze, nawet jeśli ktoś stara się je ukryć.
 • wili 2017-06-02 18:31:23
  panie Bodnar ,agdzie Pan byl jak PO-PSL lamalo prawo i w czerwcu 2015r robili atak na trybunal wtedy Pan nie widzial problemu a jak ustawiali po przegranych wyborach prezydenckich trybunal to gdzie Pan byl Pan jako urzednik powinien byc obiektywny ,a Panskie dzialanie poprostu jest rzenada no chyba ze szykuje sie Pan na miejsce Schetyny
 • Andrzej bonarski 2017-06-02 16:08:10
  Chwała Bogu, że Pan jest!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA