REKLAMA

Oscary, Piotr Gliński: Nominacja dla "Twojego Vincenta" świadczy o wielkim sukcesie

  • Autor: PAP/AT
  • 05 marca 2018 09:29
Oscary, Piotr Gliński: Nominacja dla "Twojego Vincenta" świadczy o wielkim sukcesie Dziękuję i gratuluję twórcom "Twojego Vincenta"- powiedział wicepremier (Piotr Gliński, fot.premier.gov.pl)

Wręczona została Nagroda Akademii Filmowej, czyli tzw. Oscary. Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany - kosztem polsko-brytyjskiego "Twojego Vincenta" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - otrzymała produkcja "Coco" w reż. Lee Unkricha i Adriana Moliny.

  • Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany otrzymała produkcja "Coco" w reż. Lee Unkricha i Adriana Moliny.
  • Już sama nominacja do Oscara świadczy o wielkim sukcesie "Twojego Vincenta" - podkreślił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, odnosząc się do braku nagrody za najlepszą pełnometrażową animację dla twórców filmu.
  • Dziękuję i gratuluję twórcom - Dorocie Kobieli i Hugh Welchmanowi - dodał.

Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany - kosztem polsko-brytyjskiego "Twojego Vincenta" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - otrzymała produkcja "Coco" w reż. Lee Unkricha i Adriana Moliny, opowiadająca o dwunastoletnim meksykańskim chłopcu Miguelu, który pragnie zgłębić tajemnice rodzinnej legendy.

Zdaniem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego już sama nominacja do Oscara świadczyła o wielkim sukcesie "Twojego Vincenta". W jego ocenie współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej "Twój Vincent" już w tym momencie osiągnął międzynarodowy sukces - film jest dystrybuowany do 130 krajów na całym świecie. "Dziękuję i gratuluję twórcom - Dorocie Kobieli i Hugh Welchmanowi" - dodał.

Jak przypomniał Gliński, obraz wcześniej otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową i nominację do Złotych Globów. Jednak, jak zauważył, w przypadku nieotrzymania Oscara, "oczywiście, jak zawsze w takich sytuacjach, pozostaje niedosyt". "Jestem jednak przekonany, że polskie kino coraz częściej będzie mogło się chwalić równie wspaniałymi produkcjami jak +Twój Vincent+, a statuetki Oscara będą trafiały do polskich twórców" - zaznaczył.

"Twój Vincent" jest ożywioną, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha i ostatnich dni jego życia. Na potrzeby jej powstania 125 artystów 15 narodowości namalowało łącznie 65 tys. obrazów. Wydarzenia przedstawione w filmie dzieją się rok po śmierci malarza i rekonstruują ostatnie dni jego życia. Ich główną osią jest zagadka listu Vincenta do brata, Theo van Gogha, który nigdy nie został wysłany. Bohaterowie filmu próbują pomóc synowi listonosza zaprzyjaźnionego z Vincentem dostarczyć list do Theo, a także wyjaśnić zagadkę śmierci malarza.

Oscary, najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego przyznawane przez amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej, zostały w tym roku wręczone po raz 90. Statuetki za najlepszy film i najlepszą reżyserię odebrał w nocy z niedzieli na poniedziałek Guillermo del Toro za "Kształt wody". Prócz tego nagrodzeni zostali twórcy m.in. "Trzech billboardów za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha (najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska Frances McDormand i najlepsza drugoplanowa rola męska Sama Rockwella), "Dunkierki" Christophera Nolana (w tym za dźwięk i montaż) i "Blade Runnera 2049" Denisa Villeneuve (efekty specjalne i zdjęcia).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA