REKLAMA

Palikot o obietnicach PO: Mieliście na to 8 lat!!!

 • Autor: PAP
 • 02 października 2015 15:15
Palikot o obietnicach PO: Mieliście na to 8 lat!!! Polska rozwija się bardzo niesprawiedliwie - powiedział Palikot. Fot. facebook.com

PO miała 8 lat na realizację obecnych haseł wyborczych o silnej gospodarce i wyższych płacach, ale tego nie zrobiła i odrzuciła wiele projektów ustaw, które temu służyły - ocenił w piątek lider listy Zjednoczonej Lewicy do Sejmu w Lubelskiem Janusz Palikot.

Oczywiście lepiej późno niż wcale. Dobrze, że nastąpiła zmiana, że jest wola innego działania, choć mam umiarkowaną pewność, że są to szczere intencje - powiedział Palikot w Lublinie komentując hasła wyborcze PO.

 

Palikot wystąpił na tle bilbordu PO, gdzie obok wizerunku Ewy Kopacz są hasła: "Silna gospodarka, wyższe płace", do którego dopisano tekst: "Mieliście na to 8 lat!!!".

"Kilka milionów ludzi, zarabia najniżej w Europie"

Platforma miała osiem lat, żeby doprowadzić do tego, by gospodarka była silna, a pensje wyższe. Nie twierdzę, że Polska jest w ruinie, bo nie jest. Polska się rozwija i gospodarka się rozwija, ale jednak rozwija się bardzo niesprawiedliwie. Ogromna liczba ludzi, kilka milionów ludzi, zarabia bardzo nisko, najniżej w Europie. To są głodowe pensje - podkreślił polityk.

Przedstawił kilka projektów ustaw zgłoszonych przez Ruch Palikota lub Twój Ruch, które - jego zdaniem - były kluczowe dla rozwoju gospodarki, a które zostały odrzucone przez PO. Jako przykład wskazał na głosowanie posła Włodzimierza Karpińskiego, który kandyduje do Sejmu z drugiego miejsca listy PO w okręgu lubelskim, jest szefem regionalnych struktur tej partii, był ministrem skarbu.

"Za każdym razem PO głosowała przeciw"

Palikot wymienił projekty ustaw dotyczące m.in. zwiększenia kwoty wolnej od podatku, tzw. firmy na próbę (czyli zwolnienia przez trzy miesiące od podatków osób zakładających nowe firmy), kary 500 zł dla urzędników za przewlekłość ich działania, ograniczenia obowiązku przechowywania paragonów kas fiskalnych; zastąpienia zaświadczenia oświadczeniem w niektórych postępowaniach administracyjnych, zmniejszenia wysokości minimalnego kapitału zakładowego, wprowadzenia rzecznika praw przedsiębiorców.

Za każdym razem PO głosowała przeciw - podkreślił Palikot.

Na pytanie, czy skoro jest tak krytyczny wobec PO, byłby w stanie ewentualnie po wyborach rozmawiać z tą partią o utworzeniu koalicji, Palikot odpowiedział, że tak.
Jego zdaniem PO, Zjednoczona Lewica i inne partie "antypisowskie" podzielają "wspólny świat wartości" na temat praw obywateli, relacji między człowiekiem a instytucjami, oraz stosunku do Unii Europejskiej.

Ja się w wielu sprawach z PO mogę spotkać - zaznaczył.

"Zjednoczona Lewica nigdy nie stworzy koalicji z PiS"

Jednak w sprawie gospodarki i działań związanych z państwem społeczno - socjalnym PO przez te lata wiele zaniedbała. Nie można mówić, że rozgrzeszamy Platformę. Ona musi się zmienić, musi zacząć robić inny program - zauważył.

Palikot zaznaczył, że choć "w kampanii się krytykujemy", to jednak on w tej krytyce "nie przekracza granicy, która uniemożliwiłaby później jakieś rozmowy".

Podkreślił, że Zjednoczona Lewica nigdy nie stworzy koalicji z PiS, i dlatego "jest możliwa koalicja antypisowska". Jego zdaniem byłaby to trudna koalicja, ale jak zaznaczył, jest szansa, że powstałaby "wbrew pozorom dość spójna koalicja".

Taka koalicja, nawet najbardziej trudna, jest Polsce potrzebna, żeby uchronić nas przed tą awanturą, która się wiąże z rządami PiS, awanturą z Niemcami, z Rosją, awanturą wewnętrzną i zepchnięciem Polski na pozycję kraju czy państwa wyznaniowego - powiedział Palikot.

Zapowiedziany przez Beaty Szydło (PiS) projekt o minimalnej stawce za godzinę pracy na poziomie 12 zł, Palikot nazwał "zabiegiem PR-owym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • gurson 2015-10-02 21:08:36
  Co za żałosny człowiek. Naciągnął nasze państwo na 30 tys zł. na rzecz jakiegoś bliżej niezidentyfikowanego człowieka, który ledwo się połapie w czym rzecz i już nie będzie posłem.
 • mars 2015-10-02 17:57:34
  Może palikot pochwali się co zrobił przez te 8 lat? Jakoź nie widać jego osiągieć. Gdzieś tam przebąkuje, że przygotował jakieś poprawki do ustaw, ale były to czasy kiedy był członkiem Platformy. Odkąd opuścił jej szergi zszedł na manowce i ma gdzieś Polskę, region i wyborców.
 • Jolka 2015-10-02 17:00:34
  Ech ten Pan się nigdy nie nauczy. Trzeba samemu coś robić żeby móc oskarżać innych. Panie Palikot gdzie Pan był gdy Karpiński inicjował budowę lotniska, budowę dróg ekspresowych, kiedy zapobiegł wrogiemu przejęciu Azotów? Co Pan wtedy robił? Bo nie widać było żeby się Pan udzielał w lubelskim ale głosy to chciałoby się mieć a za co się pytam?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA