REKLAMA

Państwa bałtyckie razem o bezpieczeństwie. "Trzeba zacieśniać współpracę w regionie"

  • Autor: aw/PAP
  • 05 września 2017 13:04

- Polska widzi potrzebę zacieśnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na forum Unii Europejskiej, NATO i w wymiarze regionalnym - powiedziała we wtorek (5 września) premier Beata Szydło.

• Szydło spotkała się we wtorek (5 września) w Warszawie z premierami państw bałtyckich - Litwy i Łotwy. Premiera Estonii - którego zatrzymały w kraju sprawy wewnętrzne - reprezentował na tym spotkaniu ambasador.

• Polska premier zaznaczyła, że podczas spotkania rozmawiano m.in. o wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego.

"Uważnie obserwujemy wydarzenia przy wspólnej granicy UE a nasze analizy są w wielu punktach zbieżne" - powiedziała Szydło na wspólnej konferencji prasowej.

Zaznaczyła, że Polska od lat angażuje się w zapewnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich.

"Będziemy nadal uczestniczyć w misjach patrolowych, realizowanych w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich przez sojusznicze lotnictwo" - zapewniła polska premier.

Szydło zaznaczyła, że nasze kraje mają doświadczenia związane z zagrożeniami hybrydowymi, m.in. atakami cybernetycznymi. "Polska widzi potrzebę zacieśnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na forum Unii Europejskiej, NATO i w wymiarze regionalnym" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

fot.twitter

Jak dodała, Polska liczy na wykorzystanie doświadczeń i zasobów zlokalizowanego w Rydze Centrum Doskonalenia NATO w dziedzinie komunikacji strategicznej oraz Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO w Tallinie. Zaznaczyła, że ważnym wydarzeniem będzie planowany na 29 września unijny szczyt cyfrowy w Tallinie.

Szydło mówiła też, że podczas spotkania udało się ustalić kilka kwestii dotyczących spraw, które są podejmowane na forum UE.

"Ustaliliśmy wspólne przekonania, co do rynku cyfrowego przed szczytem w Tallinie. Ustaliliśmy wspólną analizę, co do kompromisu w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych, ustaliliśmy bardzo spójne stanowisko, jeżeli chodzi o kolejną perspektywę finansową w UE po 2020 roku, wspólne stanowisko co do Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Brukseli" - powiedziała polska premier. Zaznaczyła, że w tej ostatniej kwestii chodzi m.in. o połączenia drogowe Via Baltica.

Premier Litwy: UE powinna angażować się w kwestie obronności 

-UE powinna poważniej zaangażować się w kwestie obronności Wspólnoty - powiedział we wtorek (5 września) premier Litwy Saulius Skvernelis. Podziękował też Polsce, że bierze udział w działaniach mających na celu podnoszenie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.

"Obserwujemy przygotowania do ćwiczeń Zapad'17 (rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych, które maja się odbyć między 14 i 20 września - PAP), cieszymy się, że sojusznicy NATO wdrożyli ważne środki odstraszające. Dziękuję Polsce za udział w podnoszeniu bezpieczeństwa całego regionu Bałtyku i udziału w regionalnych ćwiczeniach i regionalnych misjach patrolowych" - powiedział Skvernelis na wspólnej konferencji prasowej.

Według szefa litewskiego rządu, Unia Europejska powinna poważniej zaangażować się w kwestie obronności Wspólnoty. "UE powinna mieć więcej odpowiedzialności w obszarze bezpieczeństwa i obronności. Mamy nadzieje, że nasze kraje (Polska, Litwa, Łotwa i Estonia - PAP) będą uczestniczyć w tego typu europejskich inicjatywach" - dodał.

Skvernelis zaznaczył, że bardzo ważne jest wzmacnianie współpracy między państwami bałtyckimi a Polską. Powoli to - jego zdaniem - wzmocnić konkurencyjność tego regionu Europy. W tym kontekście zwrócił szczególną uwagę na współpracę energetyczną i infrastrukturalną.

W sferze infrastruktury - zdaniem premiera Litwy - kluczowymi projektami są Via Baltica i Rail Baltica.

Skvernelis - odnosząc się do zapowiedzi regulacji dotyczących pracowników delegowanych - powiedział, że nie mogą one stosować się do sektora transportowego. "Nie będziemy się zgadzać na jednostronne inicjatywy, czy propozycje w obszarze transportu" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA