REKLAMA

Papież Franciszek odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię

  • Autor: PAP/PSZ
  • 09 marca 2018 14:14
Papież Franciszek odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię Papież Franciszek wybiera się do krajów bałtyckich. (fot. Shutterstock)

Papież Franciszek odwiedzi w dniach 22-25 września Litwę, Łotwę i Estonię - poinformował rzecznik Watykanu Greg Burke. W tym roku przypada 25. rocznica historycznej wizyty św. Jana Pawła II w trzech republikach bałtyckich.

W wydanym oświadczeniu watykański rzecznik napisał, że papież pojedzie do krajów bałtyckich na zaproszenie ich głów państw oraz biskupów.

Poinformował, że Franciszek odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę (Aglonę) na Łotwie oraz Tallin w Estonii. Szczegółowy program papieskiej podróży zostanie ogłoszony później - wyjaśniono.

W tym roku Litwa, Łotwa i Estonia obchodzą stulecie niepodległości i z tej okazji władze zapraszały Franciszka.

Ponadto przypomina się, że w 2018 roku przypada 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Trockiej, patronki Litwy. We wrześniu minie zaś 25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w trzech krajach bałtyckich, po tym jak odzyskały one niepodległość po rozpadzie ZSRR.

We wstępnym programie papieża jest Agłona, ważny ośrodek maryjny na Łotwie z bazyliką, związany z polską historią. W czasach carskich w dawnym budynku klasztoru dominikanów więziono księży. W 1980 roku tamtejszemu kościołowi św. Jan Paweł II nadał status bazyliki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA