REKLAMA

Papież w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotka się z Beatą Szydło

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lipca 2016 07:39
Papież w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotka się z Beatą Szydło W ramach tych uroczystości zaplanowano powitanie Ojca Świętego przez premier Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Na dzisiaj (29 lipca) zaplanowano wizytę papieża w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
• Franciszek uda się na teren obozu koncentracyjnego, pieszo przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei".
• Przy wyjściu na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu.
• W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego - Franciszek ma się modlić w jego celi.

Rano, przed wizytą w b. obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau papież Franciszek odprawi prywatną mszę w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Kaplica znajduje się na pierwszym piętrze rezydencji przy ul. Franciszkańskiej 3.

To właśnie w tej kaplicy Karol Wojtyła - 1 listopada 1946 r. - otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Później, jako biskup krakowski, spędzał w kaplicy wiele czasu: modlił się, podejmował najważniejsze decyzje, a nawet pisał. - W tej kaplicy powstawały jego listy, jego dokumenty. Lubił tu pracować. Wszyscy jego współpracownicy wiedzieli, że jeśli nie mogą go znaleźć, oznacza to, że na pewno jest w kaplicy - opowiada zastępca rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej, ks. Piotr Studnicki.

Wielokrotnie odwiedził to miejsce również jako papież. Dziś w kaplicy znajdują się relikwie Jana Pawła II.

Modlitwa w celi śmierci o. Kolbego

W byłym niemieckim obozie Auschwitz papież Franciszek będzie modlił się w celi o. Kolbego.

Wizyta Franciszka zbiega się w czasie z 75. rocznicą apelu, podczas którego polski franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgłosił się na śmierć głodową w zamian za współwięźnia. 

Niemcy osadzili skazanego na śmierć ojca Kolbego - męczennika, wyniesionego na ołtarze - w celi nr 18 w podziemiach bloku 11. Do tego miejsca w przeszłości pielgrzymowali poprzednicy Franciszka - Jan Paweł II w 1979 r. oraz dziesięć lat temu Benedykt XVI.

Spotkanie z Beatą Szydło

W ramach tych uroczystości zaplanowano powitanie Ojca Świętego przez premier Szydło. Szefowa rządu złoży też znicz pod ścianą śmierci na dziedzińcu bloku 11 w Auschwitz. Ponadto premier weźmie udział w uroczystościach przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.

W piątek po południu Ojciec Święty i premier odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. W trakcie wizyty zaplanowano wspólne oświadczenia papieża Franciszka oraz premier Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA