REKLAMA

Para prezydencka na Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej

  • Autor: PAP/AS
  • 20 marca 2016 12:20
Para prezydencka na Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej Para prezydencka przeszła w tradycyjnej procesji na mszę świętą w zabytkowym kościele p.w. świętego Andrzeja Apostoła (fot. Twitter)

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką uczestniczy w uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej w Małopolsce. Wieś słynie z organizowanego od 1958 r. konkursu na najwyższą palmę wielkanocną.

Para prezydencka przeszła w tradycyjnej procesji na mszę świętą w zabytkowym kościele p.w. świętego Andrzeja Apostoła. Wcześniej na rynku odbyło się święcenie palm wielkanocnych. Po nabożeństwie nastąpi rozstrzygnięcie 58. edycji konkursu.

Witając parę prezydencką, przedstawiciele lokalnych władz podkreślili, że wieś ta jest miejscem, gdzie tradycja jest wciąż żywa, a wiara i patriotyzm budowane są na fundamencie pochodzącym stąd od lipnickich świętych i błogosławionych.

Lipnickie palmy oceniane są przez plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla tej pory roku.

Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy wsi i okolic konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Dotychczasowy rekord ustanowiony w 2011 r. przez mieszkańca tej miejscowości Zbigniewa Urbańskiego wynosi 36,04 m.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA