REKLAMA

Para prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

  • Autor: PAP/JS
  • 18 grudnia 2017 18:30
Para prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju co roku "wędruje nadzieja na dobry świat, na dobre życie, na świat pełen dobra i blasku" - mówił prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli światło z rąk harcerzy.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich. W tym roku przekazanie światła odbywa się pod hasłem "W tobie jest światło".

"Dziękuję za ten piękny symbol światła, symbol dobra, nadziei. Niesiecie go do różnych krajów, w różne miejsca, do instytucji publicznych. Bądźcie strażnikami tego światła tak, jak jesteście strażnikami ognia przy harcerskich watrach" - mówił Andrzej Duda, podczas uroczystości.

Prezydent życzył także harcerzom spokojnych i pięknych Świąt Bożego Narodzenia.

Wcześniej w niedzielę (17 grudnia) przedstawiciele różnych organizacji harcerskich przekazali Betlejemskie Światło Pokoju kardynałowi Nyczowi.

Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • gorszy sort, ale patriota 2017-12-19 20:54:00
    ...a może jeszcze światło ROZWAGI, ROZSĄDKU, NIEZALEŻNOŚCI, SŁUŻEBNOŚCI wobec CAŁEGO NARODU, ODPOWIEDZIALNOŚCI, ALTRUIZMU, EMPATII, MIŁOŚCI i wielu, wielu innych cech, które powinny być przypisane władzy wykonawczej przez duże W...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA