REKLAMA

Para prezydencka udaje się do Pragi. Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem i premierem Czech

  • Autor: PAP/GP
  • 14 marca 2016 07:40
Para prezydencka udaje się do Pragi. Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem i premierem Czech Andrzej Duda z małżonką odwiedzą archikatedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze. (fot.:Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

Współpraca w Grupie Wyszehradzkiej, kryzys migracyjny i budowa koalicji przed szczytem NATO - to tematy rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Czechach. Polski prezydent spotka się m.in. z prezydentem i premierem Czech.

W oficjalnej wizycie prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.

W poniedziałek późnym popołudniem para prezydencka spotka się z Polonią mieszkającą w Czechach.

Oficjalne powitanie polskiego prezydenta z małżonką odbędzie się we wtorek. Zaplanowano spotkanie par prezydenckich, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i Czech: Andrzeja Dudy i Milosza Zemana. Po spotkaniu zaplanowano konferencję prasową prezydentów.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że tematyka spotkań bilateralnych będzie dotyczyła współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a szerzej środkowo-europejskiej oraz unijnej. Kontekstem wizyty - zapowiedział Szczerski - będzie też kryzys migracyjny oraz lipcowy szczyt NATO w Warszawie.

- To element budowania koalicji i zgody przed NATO-wskim szczytem wśród krajów regionów - podkreślił.

Przeczytaj: Antoni Macierewicz, o obecności Polski w NATO

- W kontekście i polityki europejskiej, i natowskiej Środkowa Europa znakomicie realizuje hasło: jedności w różnorodności. Wspieramy się nawzajem, ale każdy z krajów ma prawo i obowiązek prezentować w ramach tego wspólnego stanowiska swoją własną ścieżkę i interesy. Jak zostało zapisane w deklaracji bukareszteńskiej: popieramy obecność NATO na wschodniej flance w krajach, które wyrażą taką wolę - powiedział Szczerski, pytany, czy Polska jest pewna co do poparcia przez Czechy, Węgry i Słowację polskich postulatów wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

We wtorek prezydent Duda spotka się także z premierem Czech Bohuslavem Sobotką.

Andrzej Duda z małżonką odwiedzą archikatedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze.

- Mamy 1050. rocznicę chrztu Polski, która historycznie łączy Polskę i Czechy - zauważył Szczerski.

Poinformował, że z tej okazji prezydenci Polski i Czech wymienią się najwyższymi odznaczeniami państwowymi: prezydent Duda otrzyma Order Białego Lwa, a prezydent Zeman Order Orła Białego.

Para prezydencka złoży kwiaty na grobie Vaclava Havla, by - jak powiedział prezydencki minister - oddać hołd prezydentowi Czech, który jest symbolem oporu i walki o wolność Republiki Czeskiej, Czechów i środkowoeuropejskich bohaterów przełomu.

Na zakończenie wizyty Andrzej Duda spotka się z polskimi przedsiębiorcami.

W czwartek prezydent udaje się z oficjalną wizytą na Węgry. Z kolei z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską Duda spotkał się m.in. pod koniec lutego w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • s 2016-03-14 16:22:23
    Do tantus: Należy mu się relaks jeżeli tobie o to chodzi .W każdym bądz razie taniej jak do Peru
  • tantus 2016-03-14 08:22:24
    Jednym słowem, (p)rezydent znów jedzie na narty...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA