REKLAMA

Para prezydencka w Meksyku. Jak będzie przebiegać ta historyczna wizyta?

 • Autor: aw/pap
 • 22 kwietnia 2017 09:20
Para prezydencka w Meksyku. Jak będzie przebiegać ta historyczna wizyta? Andrzej Duda odbędzie wizytę w Meksyku wraz z małżonką (fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)

Para prezydencka w weekend będą z wizytą w Meksyku.

• Rozmowy z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto, udział w Polsko-Meksykańskim Forum Gospodarczym i spotkanie z Polonią zaplanowano podczas rozpoczynającej się w niedzielę oficjalnej wizyty pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Meksyku.

• Z prezydentem do Meksyku udaje się grupa polskich przedsiębiorców.

• Zawarte mają zostać cztery umowy międzyresortowe i siedem gospodarczych.

• Ponadto prezydent z małżonką spotkają się także z merem stolicy Meksyku i Andrzej Duda otrzyma symboliczne klucze do Miasta Meksyk.

- Głównym celem wizyty jest "wspieranie polskiego biznesu, polskiej gospodarki, polskich firm, które mogą się otworzyć na rynek meksykański i mogą na ten rynek wejść - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, polski eksport w 2016 r. wzrósł o ponad 2 proc., ale jego 80 proc. skierowane było na rynki UE. "Poza rynkiem unijnym eksport jest trudniejszy, to są rynki bardziej ryzykowne, ale zarazem ogromne, na których bardzo wiele państw dynamicznie się rozwija i na których warto zainwestować, ja do tego zachęcam polskich przedsiębiorców i chcę ich w tym zakresie wspierać" - powiedział prezydent na antenie Radia Kraków.

W trakcie wizyty zostanie podpisana wspólna polsko-meksykańska deklaracja: "W kierunku partnerstwa strategicznego między Meksykiem i Polską" - wynika z informacji uzyskanych w Kancelarii Prezydenta.

Zawarte mają zostać cztery umowy międzyresortowe i siedem gospodarczych, w tym pomiędzy polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a Ministerstwem Gospodarki Meksyku, Polską Agencją Kosmiczną a Meksykańską Agencją Kosmiczną, Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Meksykańska Agencją Promocji Inwestycji ProMexico. Mają one ułatwić polskim firmom działanie na rynku meksykańskim.

Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą do Meksyku udaje się w sobotę (22 kwietnia). Oficjalny program wizyty rozpoczyna się w niedzielę od udziału we mszy świętej w polskiej misji pallotyńskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire; miejscowość położona jest na południe od stolicy kraju - Miasta Meksyk.

Późnym popołudniem lokalnego czasu (czas w Polsce minus siedem godzin) w polskiej ambasadzie w Mieście Meksyk prezydent Duda z małżonką spotka się z Polonią; prezydent odznaczy zasłużonych za polonijną działalność. Wieczorem para prezydencka złoży kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II znajdującym się przy Bazylice Matki Boskiej z Guadelupe.

W poniedziałek na dziedzińcu Palacio Nacional w Mieście Meksyk odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenckiej pary. Odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydentów Polski i Meksyku. Następnie pary prezydenckie wezmą udział w ceremonii podpisania dokumentów.

W poniedziałek prezydent z małżonką spotkają się także z merem stolicy; Andrzej Duda otrzyma klucze do Miasta Meksyk. Późnym popołudniem lokalnego czasu, prezydent weźmie udział w zakończeniu Forum Gospodarczego Polska-Meksyk. Będą w nim uczestniczyli przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz Polski i Meksyku.

We wtorek Andrzej Duda zainauguruje działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk.

Przed południem lokalnego czasu polski prezydent zostanie powitany w meksykańskim Senacie. Spotka się z prezydium tej izby, a następnie z komisją spraw zagranicznych Senatu. Duda weźmie też udział w uroczystej sesji meksykańskiego Senatu.

Polskiej stronie zależy na dywersyfikacji rynków zbytu dla polskich produktów; obecnie 80 proc. eksportu koncentruje się na rynkach Unii Europejskiej. W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju wybrało pięć rynków perspektywicznych, na których w najbliższych latach chce prowadzić intensywną promocję polskiej gospodarki. Do wybranych rynków należą: Algieria, Indie, Iran, Meksyk, Wietnam.

Kancelaria Prezydenta podkreśla, że będzie to pierwsza w historii wizyta polskiego prezydenta w Meksyku; w 2018 r. Polska i Meksyk będą obchodzić 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Też lubię ciepło... 2017-04-24 09:23:43
  Śnieżka to może i jesteś, ale zapewne z królewną masz tyle wspólnego co obecny prezydent z honorem i powaga urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej. Nie kpij z inteligencji Polaków, żenada i wstyd zamienić narty na ciepłe kraje. I że, niby dumni z "pierwszej pary", no to jakiś wisielczy żart.
 • królewna Śnieżka 2017-04-23 00:39:29
  Do Też lubię ciepło...: Szanowny Panie "Też lubię ciepło"- wystarczy przeczytać z uwagą program podróży Prezydenta do Meksyku! ... a i jest pewność, że PREZYDENT zachowa się jak trzeba... Na pewno nie będzie się "gramolił"z butami na fotele, i na pewno możemy być dumni z Pierwszej Pary... I co? Hasło: włącz myślenie!
 • Też lubię ciepło... 2017-04-22 12:08:40
  To już nie narty tylko wycieczki do ciepłego, bo w kraju pogoda długotrwale pod psem. I teraz będziemy mieli nie jak kiedyś "słońce Peru" tylko "dwa słoneczka Meksyku" i ten człowiek krytykował Pana Prezydenta Komorowskiego, no nie !!!! to szczyt bezczelności !!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA