REKLAMA

Parlament Europejski będzie debatował o Polsce 20, a nie 19 stycznia

  • Autor: PAP/GP
  • 13 stycznia 2016 17:14
Parlament Europejski będzie debatował o Polsce 20, a nie 19 stycznia W środę rozmowy z europosłami przed debatą w PE prowadził minister ds. europejskich Konrad Szymański. (fot. wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Debatę przeniesiono na 20 stycznia, ale Bruksela zastrzega, że data ta także może ulec zmianie.
• Zmianę porządku obrad podjęli przedstawiciele głównych frakcji PE.
• Debata może skończyć się przegłosowaniem rezolucji.

- Debata Parlamentu Europejskiego na temat praworządności w Polsce odbędzie się nie 19, lecz 20 stycznia. Natomiast w lutym europosłowie mają przyjąć rezolucję na temat sytuacji w Polsce - poinformowały źródła unijne.

Taką decyzję podjęli w środę sekretarze generalni grup politycznych. Nie jest ona ostateczna, w czwartek ma ją jeszcze potwierdzić konferencja przewodniczących, czyli szef PE a także przewodniczący frakcji. Po uzgodnieniach sekretarzy generalnych bardzo rzadko zdarza się jednak, by dochodziło do zmian w porządku obrad europarlamentu.

Przeczytaj o reakcji polskich polityków na decyzję KE tutaj.

Przełożenie daty wynika z tego, że we wtorek 19 stycznia w trakcie debaty wypowiadałby się jeszcze przedstawiciel luksemburskiej prezydencji, a w środę będzie to reprezentant nowego, holenderskiego przewodnictwa.

Martin Schulz, Przewodniczący PE. Źródło: wikimedia.org

Z wnioskiem o przeniesienie dyskusji wystąpiła frakcja socjalistów w PE, do której należy szef europarlamentu Martin Schulz. Taką samą propozycję przedstawili również Zieloni, a także Zjednoczona Lewica Europejska oraz Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej. Część frakcji w PE opowiedziała się też za tym, by debata została połączona z przyjęciem rezolucji (jeszcze we wtorek wieczorem nie chciała tego Europejska Partia Ludowa, do której należy PO).

- Rezolucję - według źródła - europosłowie mają uchwalić na pierwszym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w lutym.

Nie miałaby ona mocy prawnej, ale - tak jak inne tego typu deklaracje - byłaby wyrazem woli politycznej europarlamentu. Europosłowie w takich tekstach potępiają jakieś działania lub apelują o ich podjęcie przez KE. PE uchwalał wcześniej rezolucje m.in. na temat zmian w prawie przyjmowanych przez Węgry.

Temat Węgier i ich analogii do obecnej sytuacji Polski poruszył Ryszard Petru.

W środę rozmowy z europosłami przed debatą w PE prowadził minister ds. europejskich Konrad Szymański. Jak zapowiadały służby prasowe PiS w PE, miał się on spotkać m.in. z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfredem Weberem, przewodniczącym grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Syedem Kamallem oraz przewodniczącym grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy Guyem Verhofstadtem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA