REKLAMA

Parlament Europejski głosował rezolucje. Schetyna podkreślił, że to ostrzeżenie dla PiS

  • Autor: PAP/GP
  • 13 kwietnia 2016 13:06
Parlament Europejski głosował rezolucje. Schetyna podkreślił, że to ostrzeżenie dla PiS Lider PO Grzegorz Schetyna w czasie rozmowy z dziennikarzami. (fot.:twitter.com/Platforma_org)

• Parlament Europejski rozpoczął w środę o godz. 12.30 głosowania, w trakcie których ma przyjąć rezolucję o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. To jeden z ostatnich punktów głosowań.
• Rezolucja PE to wsparcie dla Polski, ale też dowód na to, że łamanie prawa w naszym kraju nie może się odbyć bez odpowiedzi Europy - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna. Wyraził pogląd, że działania PiS to "prosta droga do opuszczenia UE".

Większościowy projekt rezolucji złożyło pięć frakcji w PE: chadeków, socjalistów, liberałów, lewicy i Zielonych. W dokumencie wyrażono zaniepokojenie, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności.

Eurodeputowani mają wezwać polski rząd do przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 roku, który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 r.

- Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane - brzmi projekt rezolucji.

W pierwszej kolejności PE będzie głosować nad poprawkami, złożonymi przez eurodeputowanych frakcji lewicowej, która chciała dodać do dokumentu zapisy o innych kwestiach budzących jej zaniepokojenie, w tym propozycjach zaostrzenia przepisów o aborcji, ustawie o radiofonii i telewizji, ustawach o prokuraturze i o policji, a także decyzji o zwiększeniu pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej.

Odrębne projekty rezolucji o Polsce zgłosiły też frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, a także małe eurosceptyczne grupy Europa Wolności i Narodów, której trzon stanowi francuski Front Narodowy Marine Le Pen oraz grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, skupiona wokół Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa i włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd.

Budynek Parlamentu Europejskiego, źródło: wikipedia.org/CC

- Ta rezolucja jest wsparciem dla Polski i Polaków, jest sygnałem, który słyszymy z Europy, że polska wolność, polskie dokonania ostatnich 26 lat są w Europie szanowane, a wartości, które uznajemy - podzielane - powiedział Schetyna na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, rezolucja PE jest również dowodem na to, że łamanie konstytucji, łamanie prawa w Polsce nie może się odbyć bez odpowiedzi Europy.

- Aktywności rządu PiS ostatnich miesięcy i aktywność prezesa Kaczyńskiego pokazują, że to jest prosta droga do opuszczenia Unii Europejskiej, którą prowadzi nas rząd PiS. To jest ostrzeżenie dla PiS-owskiego rządu, to jest bardzo wyraźny sygnał, który musi być w Polsce przyjęty - podkreślił szef Platformy.

W jego ocenie, przyczyny zainteresowania instytucji europejskich sytuacją w Polsce są tutaj w kraju.

- To jest kwestia rządu, większości parlamentarnej, a także niestety prezydenta. Musimy od rządu PiS wyegzekwować zmianę swoich zachowań, zmianę prowadzonej polityki. Wierzę, że ten dzisiejszy dzień będzie początkiem takiej zmiany - zaznaczył lider PO.

Zapytany o opinie polityków PiS, że rezolucja europarlamentu to m.in. efekt donosów na Polskę ze strony PO, Schetyna ocenił, że tego typu sformułowania są kompromitujące dla ich autorów. Przypomniał, że podstawą tez sformułowanych w projekcie rezolucji jest opinia na temat Polski, którą w marcu wydała Komisja Wenecka działająca przy Radzie Europy.

- Chcę przypomnieć, że to minister spraw zagranicznych rządu Beaty Szydło, nominat Jarosława Kaczyńskiego zwrócił się do Komisji Weneckiej, zaprosił ją tutaj - dodał Schetyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • kurier 2016-04-13 14:13:52
    Zdrajca własnej Ojczyzny , bo stracił dobrobyt i luksusy , sprzedawczyk i kupczyk prywatnych interesów . Wstyd człowieku , kto stworzył takiego szkodnika i wroga własnego kraju ,gdzie ty szkodniku i owadzie masz sumienie i moralność . aby na własną Ojczyznę donosić , widać powinieneś pracować za szpiega , najlepiej Federacji Rosyjskiej - tam by cię nauczyli co to jest patriotyzm i działania dla podstawowych wartości narodowych , oczywiście w krainie białych niedźwiedzi , bo ciebie nawet nie można nazwać Polakiem , może jesteś zesłańcem znanych kamienic i tretuarów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA