REKLAMA

Parlament Europejski: Gruzini będą mogli wjechać do Europy bez wizy

  • Autor: GP
  • 02 lutego 2017 14:43
Parlament Europejski: Gruzini będą mogli wjechać do Europy bez wizy Gruzja od lat stara się o zbliżenie z Zachodem. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

Parlament Europejski (PE), obradujący w Strasburgu 2 lutego, przyjął przepisy, które zwalniają obywateli Gruzji udających się do strefy Schengen na krótki pobyt z obowiązku posiadania wizy.

Nowe przepisy, które przeszły przez procedury w Parlamencie Europejskim (PE) muszą teraz uzyskać akceptację Rady Ministrów UE.

Zniesienie wiz wejdzie w życie jednocześnie z przepisami, które pozwolą władzom państw członkowskich na tymczasowe zawieszenie bezwizowego ruchu przez granice ze względów bezpieczeństwa publicznego lub w sytuacji bardzo znacznego wzrostu liczby przyjeżdżających.

Sprawozdawczyni parlamentarna, Brytyjka Mariya Gabriel (z Europejskiej Partii Ludowej), wyraziła przed glosowaniem uznanie dla "szeroko zakrojonych i kompleksowych reformy" przeprowadzonych przez Gruzję w celu uzyskania zniesienia wiz. Podziękowała jej władzom i obywatelom za ich konsekwencję w działaniu i cierpliwość. Ponadto pogratulowała Gruzinom siły demokratycznych przekonań i wyraziła pogląd, że zniesienie obowiązku wizowego zbliża Gruzję do UE.

Głosowanie

Zniesieniu obowiązku wizowego poparło 553 posłów, 66 było przeciw, 28 wstrzymało się od głosu. Posiadacze paszportów biometrycznych będą mogli wjechać do strefy Schengen na okres 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu na wakacje, w interesach lub w innym celu, wiza nie uprawnia ich jednak do podjęcia pracy.

Władze w Tbilisi spełniły wszystkie kryteria określone w planie liberalizacji systemu wizowego, ale ich przestrzeganie, w szczególności jeśli chodzi o zwalczanie przestępczości zorganizowanej, będzie nadal monitorowane przez Komisję, również po wejściu przepisów w życie.

Dalsze kroki

Zmiana prawna przenosząca Gruzję z listy krajów, których obywatele potrzebują wizy na wjazd do UE do wykazu państw zwolnionych z tego wymogu będzie teraz musiała zostać zatwierdzona przez Radę Ministrów. Po podpisaniu, przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Przepisy pozwalające na tymczasowe zawieszenie reżimu bezwizowego, które wejdą w życie tego samego dnia, co zniesienie wiz, zostały już zatwierdzone przez Parlament 15 grudnia, ich publikacja wymaga jednak zakończenia oficjalnego przekładu na wszystkie języki UE.

System bezwizowy ma zastosowanie na obszarze Schengen, który obejmuje 22 państwa członkowskie UE (wszystkie z wyjątkiem Irlandii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Cypru, Rumunii i Bułgarii), a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sebastian Majkut 2017-02-12 00:02:22
    Unia się boi, że bez Lecha Kaczyńskiego Rosja łatwo weźmie Gruzję. I słusznie, bo Gruzja na spokojnie powinna się przyłączyć do Rosji. Jedyne co może ich powstrzymać od przyłączenia się do unii wschodnio-europejskiej to uraza za wydarzenia sprzed ponad 10 lat. To niedużo. Dobrobyt jaki może zaoferować im Rosja to na tyle dużo, żeby Gruzini zapomnieli o zaborze w UE. A gdyby tak stworzyć własny sojusz złożony z grupy Wyszechradzkiej. Polska, Czechy, Słowacja, Węgry - dodać jeszcze Gruzję (mają z nami dobre wspomnienia), resztę Ukrainy (by potem ich wchłonąć do Polski) i Serbię. Ja wiem, że wszyscy zapominają o Słowenii. To mogłaby być druga Szwecja ;PREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA