REKLAMA

Parlament Europejski: Pięć grup chce debaty o Polsce

  • Autor: GP/PAP
  • 08 września 2016 15:46
Parlament Europejski: Pięć grup chce debaty o Polsce Z nieoficjalnych informacji wynika, że chadecy, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści chcą o Polsce debatować. (fot.:Alex/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• W Parlamencie Europejskim (PE) rośnie poparcie dla debaty o praworządności w Polsce.
• Za pomysłem miało się już zdeklarować pięć frakcji w PE.
• Obrady Parlament zaczyna w przyszłym tygodniu.

W Parlamencie Europejskim (PE) powraca temat debat o sytuacji praworządności w Polsce.

Informacyjna Agencja Prasowa podała, a za nią Polskie Radio, że front polityczny przychylny debacie o sytuacji w Warszawie to już pięć grup parlamentarnych. Polskie Radio, z nieoficjalnych informacji dowiedziało się, że chadecy, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści chcą o Polsce debatować.

Sesja PE zaczyna się w przyszłym tygodniu.

Unia upomina rząd w Warszawie

W kwietniu PE przyjął rezolucję, która dotyczyła tematu konfliktu wokół TK w Polsce. W jej treści wyrażono zaniepokojenie sytuacją i wezwano do opublikowania stanowiska Trybunału Konstytucyjnego z marca. Wówczas TK zakwestionował konstytucyjność ustawy PiS o TK z grudnia ubiegłego roku. Ten dokument nadal nie został opublikowany.

Natomiast w sierpniu Komisja Europejska (KE) wydała o Polsce negatywną opinię.

W piśmie do polskich władz Komisja podkreśliła, że procedura praworządności jest uruchamiana, gdy władze państwa członkowskiego podejmują działania lub tolerują sytuacje, które mogą prowadzić do podważenia systematycznego funkcjonowania mechanizmów ustanowionych w celu zapewnienia rządów prawa.

Premier Beata Szydło udała się zimą do Brukseli wystąpić w PE na pierwszej debacie o praworządności w Polsce, źródło: twitter.com

W opinii jest też mowa o przeprowadzonych zmianach w prawie medialnym (zdaniem KE podważają one wolność i pluralizm mediów), a także o zmianach w służbie cywilnej i ustawie o policji (regulującej zasady prowadzenia inwigilacji).

We wnioskach końcowych Komisja stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.

- Fakt, że Trybunałowi Konstytucyjnemu uniemożliwiono w pełni skuteczną kontrolę konstytucyjną, niekorzystnie wpływa na jego integralność, stabilność i właściwe funkcjonowanie, co stanowi jedno z kluczowych zabezpieczeń praworządności w Polsce - stwierdziła KE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA