REKLAMA

Parlament Europejski wycofuje się z procedury dot. praworządności w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 16 stycznia 2018 12:10
Parlament Europejski wycofuje się z procedury dot. praworządności w Polsce Podjęto decyzję, że PE anuluje obecne prace nad sprawozdaniem w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych i otworzy nową procedurę w związku z uruchomieniem art. 7 (fot.shutterstock)

Parlament Europejski wycofa się ze swojej procedury w sprawie art. 7 unijnego traktatu wobec Polski - poinformowało źródło w PE.

15 listopada 2017 roku europarlament na sesji plenarnej przyjął rezolucję wzywającą rząd Polski do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Jednocześnie europosłowie zainicjowali własną procedurę, zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski.

Czytaj też: KE ze wsparciem od Macrona i Merkel w decyzji ws. art 7. wobec Polski

Przyjmując dokument, PE udzielił mandatu swej komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych na opracowanie specjalnego sprawozdania dotyczącego Polski. W ten sposób mógłby na sesji plenarnej przyjąć sprawozdanie komisji i tym samym wezwać Radę UE do podjęcia działań przewidzianych w art. 7 Traktatu o UE.

W grudniu decyzję o uruchomieniu art 7. wobec Polski podjęła Komisja Europejska.

"Sprawa art. 7 była dyskutowana podczas wczorajszej kolacji szefów grup politycznych w PE. Podjęto decyzję, że PE anuluje obecne prace nad sprawozdaniem w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych i otworzy nową procedurę w związku z uruchomieniem art. 7 (przez KE)" - podało źródło. Jak dodało, europarlament planuje też nową rezolucję w sprawie praworządności w Polsce na jednej z najbliższych sesji.

Czytaj też: Morawiecki: Wierzę, że racje polskiego rządu trafią do KE i innych instytucji unijnych

Proszący o anonimowość rozmówca poinformował również, że decyzja szefów grup politycznych zostanie prawdopodobnie potwierdzona oficjalnie w czwartek (18 stycznia) na ich spotkaniu z przewodniczącym PE Antonio Tajanim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA