REKLAMA

Parlament węgierski we wtorek zagłosuje nad rezolucją poparcia dla Polski

 • Autor: PAP/JS
 • 19 lutego 2018 20:39
Parlament węgierski we wtorek zagłosuje nad rezolucją poparcia dla Polski Zaznaczono, że parlament Węgier widzi w postępowaniu wobec Polski niebezpieczny precedens, gdyż tą decyzją KE wykracza poza swój zakres kompetencji strażnika traktatów (fot. pixabay.com)

Parlament węgierski będzie we wtorek (20 lutego)  głosować nad projektem rezolucji "o poparciu Polski wobec presji Brukseli" - wynika z opublikowanej  przez agencję MTI kroniki parlamentarnej.

W złożonym przez szefa parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych Zsolta Nemetha projekcie rezolucji, opublikowanym na stronie parlamentu, napisano, że węgierski parlament uważa za nieuzasadnione, iż Parlament Europejski i Komisja Europejska zainicjowały wszczęcie wobec Polski postępowania na podstawie art. 7 Traktatu o UE.

"Wzywamy rząd Węgier, by poparł Polskę, nie pozwolił uszczuplić zagwarantowanych w traktacie podstawowym praw Polski i nie popierał propozycji, które ograniczyłyby zasadnicze prawa wynikające z członkostwa Polski w UE" - napisano w projekcie rezolucji.

Zaapelowano w nim także do węgierskich posłów Parlamentu Europejskiego, by nie popierali propozycji instytucji Unii Europejskiej, która popiera postępowanie przeciw Polsce wszczęte na podstawie artykułu 7. Traktatu o UE.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że 15 listopada 2017 r. PE przyjął rezolucję dotyczącą sytuacji w Polsce, zgodnie z którą rozpocznie przygotowanie do zainicjowania postępowania na podstawie art. 7 przeciw polskiemu rządowi, a 20 grudnia Komisja Europejska ogłosiła, że zdecydowała o uruchomieniu postępowania zgodnie z art. 7.

Zaznaczono, że parlament Węgier widzi w postępowaniu wobec Polski niebezpieczny precedens, gdyż tą decyzją KE wykracza poza swój zakres kompetencji strażnika traktatów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • EuPi 2018-02-20 17:05:18
  Idioci, chca razem z nami przejść pod skrzydła Rosji?
 • Komuna wróciła 2018-02-20 13:12:39
  Jak rząd PIS zostanie jeszcze poparty przez Burkina Faso i Lesotho, siła polityczna takiego wsparcia będzie musiała coś dać do zrozumienia urzędnikom w Brukseli.
 • rękojeść 2018-02-20 13:07:44
  Do wuj złamany: A co, myślisz, że nie poprą ? Przecież to "bratanki".
 • wuj złamany 2018-02-19 23:32:05
  Jak Bracia Węgrzy nas Polaków poprą to nas jewrokołhoz może w de pocałować :) jak poprąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA