REKLAMA

Partia KORWiN: paszporty dla wszystkich Polaków z Donbasu

  • Autor: PAP
  • 21 października 2015 12:40
Partia KORWiN: paszporty dla wszystkich Polaków z Donbasu W Polsce obowiązuje prawo krwi, a nie prawo ziemi – stwierdził Janusz Korwin-Mikke. Fot. facebook.com

Żadnych nielegalnych imigrantów w Polsce i ani złotówki na zasiłki socjalne dla nich - to stanowisko partii KORWiN, według której polski rząd powinien zadbać o Polaków mieszkających Donbasie, bo oni - zdaniem tego ugrupowania - czekają "na pomoc, która do nich nie trafia".

Poseł Tomasz Górski stwierdził, że na Ukrainie żyje kilka milionów Polaków, którzy oczekują wsparcia ze strony państwa polskiego.

Pomoc musi nadejść natychmiast - apelował poseł.

W jego opinii "my dzisiaj nie tylko nie chcemy im pomóc, ale nie mamy absolutnie nawet możliwości podjęcia w Sejmie debaty, którą się blokuje w tej kwestii".

"Polska zapomniała o swojej Polonii"

Jak dodała kandydatka partii KORWiN z okręgu podlaskiego Lilija Moshechkova "polski rząd powinien dbać o swoich obywateli i swoich rodaków, a tymczasem w Donbasie tysiące Polaków czekają na pomoc, która do nich nie trafia".

Dodała, że "Polska zapomniała o swojej Polonii".

Polski rząd zajmuje się teraz problemami islamskich imigrantów, uchodźców z innego państwa. Mają pieniądze na ratowanie imigrantów z Syrii a co będziemy robić z naszą Polonią? - pytała Moshechkova.

Jestem strasznie zniesmaczona, tym w jaki sposób polski rząd traktuje swoich rodaków - podsumowała.

"Jak każdy obcokrajowiec"

Z kolei wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej "Polonia" w obwodzie donieckim Maria Erdman powiedziała, że jest Polką, ma udowodnione pochodzenie i przyjechała do Polski rok temu.

Niestety oprócz tego, że dostałam kartę stałego pobytu, to nie dostałam pomocy - powiedziała. Dodała, że jest "traktowana jak każdy obcokrajowiec" i nie czuje się bezpiecznie.

Erdman stwierdziła, że w Donbasie dalej trwają działania wojenne i giną ludzie.

Przed 2014 r. mieszkało w Donbasie ponad sześć tysięcy Polaków, ewakuowanych zostało 178. Nie wiadomo ile osób wyjechało samodzielnie, nie wiadomo ile wyjechało do Polski, ale trzeba z pewnością powiedzieć, że Polacy w Donbasie zostali i nadal tam cierpią – stwierdziła.

"Prawo krwi, a nie prawo ziemi"

Z kolei lider ugrupowania Janusz Korwin-Mikke podkreślał, że w Polsce "obowiązuje prawo krwi, a nie prawo ziemi". W związku z tym osoby urodzone z rodziców Polaków "mają z automatu" obywatelstwo Polskie i jeśli to udokumentują, powinny "od ręki" otrzymać paszport i dowód osobisty.

One nie muszą się o to starać, one po prostu są polskimi obywatelami" - dodał. Jak zaznaczył nie chce nikogo "na siłę ściągać" do kraju, ale jeśli ktoś chce, nie powinno mu się tego utrudniać.

Politycy KORWiN powtórzyli przy tym swój sprzeciw wobec przyjmowania w Polsce imigrantów.

Zero nielegalnych imigrantów w Polsce i zero złotówki z Polskiego budżetu na zasiłki socjalne dla tych ludzi - powiedział sekretarz generalny partii KORWiN Piotr Bryczkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA