REKLAMA

Partia Razem broni imigrantów. "Wstyd dla Lublina"

 • Autor: TM
 • 30 września 2015 10:37
Partia Razem broni imigrantów. "Wstyd dla Lublina" Przedstawiciele partii Razem liczą, że władze miasta stworzą programy edukacyjne przybliżające problem migracji. Fot. facebook.com

Masowe przejawy rasizmu i ksenofobii przynoszą wstyd Miastu Trzech Kultur, które przez wieki swój rozwój zawdzięczało przede wszystkim wielokulturowości – piszą w liście otwartym lubelscy działacze Partii Razem.

Chodzi o manifestację przeciwko imigrantom, która w sobotę odbyła się na Placu Litewskim w Lublinie - przypomina "Dziennik Wschodni".

Autorzy listu pisza, że "w centrum miasta reklamującego się hasłem „Miasto inspiracji” nie może być zgody na wykrzykiwanie haseł takich jak „Kradzież, gwałty i morderstwa, imigrantów to profesja”,

„Znajdzie się kij na islamski ryj”, czy „Ewa Kopacz chce Murzyna, niech go w domu sobie trzyma”.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że antyimigranckie nastroje części społeczeństwa w ogromnej mierze wynikają ze strachu przed nieznanym. Liczymy na to, że władze Lublina nie zignorują narastającej fali postaw ksenofobicznych i stworzą programy edukacyjne przybliżające problem migracji obywatelom – czytamy w liście.


List otwarty partii Razem

Szanowni Państwo!

Z ogromnym niepokojem obserwowaliśmy sobotnią antyimigrancką demonstrację zorganizowaną w Lublinie przez skrajnie nacjonalistyczne środowiska. Uważamy, że takie masowe przejawy rasizmu i ksenofobii przynoszą wstyd Miastu Trzech Kultur, które przez wieki swój rozwój zawdzięczało przede wszystkim wielokulturowości, otwartości i współpracy przedstawicieli różnych narodowości i wyznań. W centrum ośrodka wojewódzkiego reklamującego się hasłem "Miasto inspiracji" nie może być zgody na wykrzykiwanie haseł takich jak: "Kradzież, gwałty i morderstwa, imigrantów to profesja","Znajdzie się kij na islamski ryj", czy "Ewa Kopacz chce Murzyna, niech go w domu sobie trzyma".

Zdajemy sobie sprawę z tego, że antyimigranckie nastroje części społeczeństwa w ogromnej mierze wynikają ze strachu przed nieznanym. Dlatego też gorąco pochwalamy inicjatywy takie, jak mająca trwać w dniach 2-5 października seria spotkań "Patrzę na: islam" organizowana przez Centrum Kultury w Lublinie, której celem będzie przełamanie stereotypów związanych z islamem. Przy okazji żałujemy jednak, że takie nieliczne, a niezbędne inicjatywy podejmowane są przede wszystkim przez organizacje pozarządowe.

Liczymy na to, że władze Lublina nie zignorują narastającej fali postaw ksenofobicznych i stworzą programy edukacyjne przybliżające problem migracji obywatelom.

Partia Razem ma nadzieję, że Polska zrealizuje swoje zobowiązania etyczne i polityczne wobec uchodźców zgodnie z prawem międzynarodowym oraz w sposób bliski zasadom społecznej solidarności. Nie będzie to jednak możliwe bez podjęcia działań mających na celu stworzenie długofalowej polityki migracyjnej, stawiającej na integrację osób przyjeżdżających do Polski oraz zdecydowaną walkę z narastającymi w kraju postawami rasistowskimi.

Z wyrazami szacunku

Razem Lubelskie

Tomasz Piotr Warzocha

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Polak 2015-10-03 18:41:55
  Zaproście imigrantów do swoich domów. Nikt wam tego nie zabroni ale nie decydujcie za innych. Nie jestem rasista ani ksenofobem ale hołota nie będzie tu tolerowana. Czy jesteście ślepi i głusi? Czy oglądacie tylko TVP?
 • Andrzej Pawlaczyk 2015-10-03 14:32:41
  slepi? glusi? ... to moze ! Ale glownie bez wyobrazni i to jest najwiekszy grzech i problem. Polska wielokulturowa to owszem i byla, ale w czasach gdy byla potega i mocarstwem. Znajac historie owej wielokulturowosci (osiedlanie Tatarow, przyjmowanie Zydow o unii z Litwa nie wspomne) mozna stwierdzic jedno, dzialania te skierowane byly na ZYSK dla Korony i Krolestwa Polskiego, przewaznie zysk ekonomiczny lub militarny (zydzi - ekonomia), tatarzy (militarny). Dzis Polska jest relatywnie biedna przez idiotyczna polityke trwajaca od 25 lat. Poski i Polakow nie stac na kolejne, chocby potencjalne, problemy. Do tego dzialania te nie przynosza Polsce zadnych REALNYCH ZYSKOW, a jedynie POTENCJALNE STRATY - wiec jest to dzialanie NA SZKODA PANSTWA. Ciekawym aspektem wielokulturowosci jest element przyszlosci np. problemy z Zydami w Polsce prze 1939 rokiem ( o czym sie glosno nie mowi, bo to antysemityzm, warto tez pamietac o mniejszosci niemieckiej i dzialaniu V kolumny w 1939 roku i pozniej). Proces asymilacji narodow czy kultur trwa przez POKOLENIA. Wojna w bylej Jugoslawi najlepiej to pokazuje - kilkadziesiat lat rezimu Tito nie spowodowaly asymilacji a egfektem byla wojna mordy ... Skad oni wiedza co bedzie za 30 lat? Kim beda dzieci przyjetych uchodzcow. W Danii gdzie ten proces trwa od dziesiecioleci, a to jest maly kraj, oficjalnie podaje sie ze ponad 100 obywateli Danii (muzulmanow) walczy w ISIS i jeszcze wiecej oficjalnie popiera terroryzm i panstwo islamskie !
 • E-migrant 2015-10-02 13:27:34
  Mój strach jest przed znanym i wynika z doświadczenia. Pracowałem z muzułmanami w sklepie w Londynie. Najpierw tygodniami próbowali mnie nawracać dobrym słowem i teoriami o spisku ohydnego zachodu przeciw dobrym muzułmanom, a kiedy w końcu stanowczo odmówiłem, zagrozili mi śmiercią za odmowę przyjęcia ich religii. Spotkałem także wielu innych, któzy nie byli agresywni, ale olbrzymia większość uważa, że wszystkie prawa należy im podporządkować. Ta ich "kultura" zrobi tyle dla Lublina, co najazd Tatarów w 1241 roku - zostaną tylko zgliszcza.
 • maciekp 2015-09-30 15:10:58
  ależ liczny protest...to wyraża własnie proporcje w społeczeństwie co do przyjmowania imigrantów.Ale fakty, nie te medialne, a te faktyczne fakty wskazują dlaczego tak własnie jest.
 • Yoni 2015-09-30 14:04:37
  Bo w Lublinie musiałby przedstawiciel kawiorowego proletariatu selfie zrobić.
 • SS20 2015-09-30 13:24:26
  Tylko czemu fotka z Wrocławia :-) ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA