REKLAMA

Partia Razem, protest: Premier Szydło ma opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Inaczej łamie prawo

  • Autor: PAP/AT
  • 11 marca 2016 20:36
Partia Razem, protest: Premier Szydło ma opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Inaczej łamie prawo Protestujący rozwiesili banery, cytujące konstytucję. "Dość łamania konstytucji - Art. 2: Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" - napisali. (fot.twitter.com/partiarazem)

• Partia Razem protestowała przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
• Uczestnicy protestu od trzech dni żądają publikacji środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o TK.
• Wśród protestujących są także przedstawiciele KOD.
• Wieczorem pod kancelaria było ok. 150 osób.

Razem przewiduje, że protest potrwa co najmniej siedem dni. Później partia podejmie decyzję, czy zostanie przedłużony.

Jeden z liderów Partii Razem, Maciej Konieczny podkreślił w rozmowie, że piątkowa (11 marca) opinia Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału "tylko potwierdziła to, co mówiliśmy od dawna". "To znaczy, że Trybunał miał wszelkie prawo, żeby orzekać w oparciu o konstytucję i że powinien to zrobić" - dodał Konieczny.

Jak podkreślił, ugrupowanie poprzez swój protest chce przekazać, że rząd jest zobowiązany uznać środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

"To nie jest kwestia wyboru. Pani premier Beata Szydło po prostu ma opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego, bo to jest jej obowiązek. Inaczej łamie prawo i uznaje, że rząd ma prawo tego prawa nie przestrzegać" - ocenił Konieczny.

Czytaj też: Komisja Wenecka: PiS chce rozmawiać z opozycją o Trybunale

Na sobotę (12 marca) organizatorzy protestu zaplanowali wspólne czytanie konstytucji, a także spotkania z przedstawicielami związków zawodowych i służby zdrowia na temat artykułów, które według nich w Polsce nie są przestrzegane, m.in. dotyczących praw pracowniczych, praw pacjenta, czy praw kobiet.

"Nasza diagnoza jest taka, że kryzys konstytucyjny zaczął się o wiele wcześniej" - dodał Konieczny.

Przed KPRM w piątek wieczorem w proteście Razem uczestniczyło - jak mówią organizatorzy - około 150 osób. Obok stanęło też kilka namiotów Komitetu Obrony Demokracji.

Protestujący rozwiesili banery, cytujące konstytucję. "Dość łamania konstytucji - Art. 2: Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" - napisali.

Na miejscu protestu są też tabliczki z hasłami: "Wszyscy są wobec prawa równi", "Kobieta i mężczyzna mają równe prawa", "Wolność sumienia i religii", "Państwo wspiera budownictwo socjalne", "Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna", "Ochrona środowiska = obowiązek władz".

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Premier Beata Szydło poinformowała, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje w Dzienniku Ustaw środowego orzeczenia TK.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

O opinię do Komisji Weneckiej wystąpił w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli ją przygotować.

Stanowisko rządu w sprawie opinii KW zostanie ogłoszone w sobotę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA