REKLAMA

Partia Razem: tak wyrównamy pensje kobiet i mężczyzn

  • Autor: PAP
  • 20 października 2015 13:15
Partia Razem: tak wyrównamy pensje kobiet i mężczyzn Działacze partii domagaja sie wprowadzenia jawności płac. Fot. facebook.com

Pierwszym krokiem do wyrównania pensji kobiet i mężczyzn za pracę równej wartości powinna być jawność płac - oceniają politycy Partii Razem. Przedstawiciele tego ugrupowania przedstawili postulaty programowe skierowane do kobiet.

Z problemem wyrównania pensji kobiet i mężczyzn zmaga się cały świat i cały świat uświadomił sobie, że to jest problem, który trzeba jak najszybciej zwalczyć. Niestety Polska nie uświadomiła sobie tego w takiej mierze, w jakiej byśmy chcieli - mówiła Justyna Szpanowska, która kandyduje z list Partii Razem w okręgu lubelskim.

Jasna sytuacja

Szpanowska dodała, że sposobem, który sprawdza się najlepiej w realizacji tego celu jest wprowadzenie jawności płac, która pokazuje czy pracodawcy traktują kobiety tak samo jak mężczyzn.

To służy w ogóle wszystkim pracownikom, nie tylko zasypywaniu różnic między kobietami i mężczyznami, ale po prostu jasnej sytuacji, kto ile zarabia w danym zakładzie pracy - wskazała.

Spośród innych postulatów skierowanych do kobiet politycy Razem chcą m.in.: budowy publicznych żłobków i przedszkoli, powszechnej edukacji seksualną i równościowej w szkołach, powszechnej refundacji antykoncepcji i zabiegów in vitro oraz budowy tanich mieszkań na wynajem, które mogłyby być również szansą na nowy start życiowy dla ofiar przemocy domowej.

Każdy człowiek ma prawo mieć zarówno karierę, jak i rodzinę, a konieczność tego wyboru jest po prostu pogwałceniem praw kobiet - zaznaczyła Szpanowska.

Z kolei Dorota Olko kandydująca z listy Razem w okręgu siedleckim wskazała, że "każde dziecko ma dwoje rodziców, dlatego urlop macierzyński i tacierzyński powinny trwać tyle samo, a po upływie tego urlopu wszyscy powinni mieć równe szanse na powrót do pracy".

Podczas debaty przegrała demokracja

Rzeczniczka prasowa ugrupowania Marta Nowak poinformowała natomiast, że we wtorkowej wieczornej debacie telewizyjnej z udziałem liderów wszystkich ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych Razem będzie reprezentował Adrian Zandberg, który jest "jedynką" na warszawskiej liście tej partii.

Skrytykowała jednocześnie poniedziałkową debatę telewizyjną premier Ewy Kopacz z wiceprezes PiS Beatą Szydło pt. "Rozmowa o Polsce".

Poniedziałkowa debata udowodniła, że demokracja przegrała. W tej chwili mamy w Polsce demokrację sondażową i to media decydują, który komitet wyborczy jest najważniejszy zapraszając tylko dwie przedstawicielki największych komitetów - oceniła Nowak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-10-20 16:12:54
    Nieźle, tak wystawić się na zarzut załatwienia kupy kasy dla właścicieli klinik od in vitro. Przynajmniej w swoim projekcie zaznaczcie, że klinika odpowiada za cały przebieg ciąży, a nie tylko zapłodnienie, żeby uniknąć przypadków jak z prof. Chazanem, gdzie klinika kasę za zapłodnienie wzięła, a potem umyła ręce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA