REKLAMA

Partyjni kandydaci nie przejdą w wyborach?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (MIW)/AT
  • 24 maja 2017 11:30
Partyjni kandydaci nie przejdą w wyborach? Ruch Samorządowy Bezpartyjni chce zmienić Kodeks Wyborczy. (fot. mat. Ruch Samorządowy Bezpartyjni)

Ruch Samorządowy Bezpartyjni przedstawił propozycję Kodeksu wyborczego. Chce zablokować partiom politycznym możliwości tworzenia komitetów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów.

• Ruch Samorządowy Bezpartyjni przedstawił  swoją propozycję Kodeksu wyborczego. Zakłada ona, że partie polityczne oraz ich koalicje będą mogły zgłaszać swoich kandydatów wyłącznie w wyborach do sejmików województw i rad powiatów.

• Straciłyby natomiast takie prawo w przypadku wyborów do rad gmin. Nie mogłyby też zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

• Nowelizacja ustawy miałaby przeciwdziałać zawłaszczaniu samorządów przez – jak to określają inicjatorzy zmian - „system partyjnych powiązań, naruszających w istotny sposób podstawowe prawa obywatelskie”.

- Zdajemy sobie sprawę, że nasz pomysł jest przewrotem kopernikańskim w polskim życiu publicznym. Ale jest to zmiana konieczna, ponieważ rządzący chcą zalać Polskę betonem partyjnym od góry do dołu – mówi Łukasz Mejza, radny sejmiku województwa lubuskiego i zarazem jeden z założycieli ruchu Bezpartyjni.

Czytaj : Ruch Samorządowy „Bezpartyjni” chce być alternatywą dla partii politycznych

- Politycy partyjni zamiast skupić się na ciężkiej pracy dla mieszkańców, zachowują się jak sępy krążące na samorządem, który stał się dla nich kawałkiem mięsa. Partie polityczne uwłaszczyły się na samorządzie i traktują go jak biura pracy. Parlament wygląda już jak zoo, w którym drapieżne zwierzęta walczą o władzę i przestrzeń i my nie chcemy, aby samorząd, w którym przecież każdego dnia rozwiązuje się tysiące problemów mieszkańców wyglądał podobnie. Nie zgadzamy się na jarmarczne spektakle, ideową próżnię i przenoszenie konfliktu o to, czy warto blokować mównicę, na poziom najważniejszy dla mieszkańców, czyli samorząd. Dlatego im mniej partii i polityki w samorządzie, tym lepiej dla mieszkańców – a to ich interes jest najważniejszy! – kontynuuje Mejza.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA