REKLAMA

Patriarcha antiocheński kończy tygodniową wizytę w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 22 sierpnia 2016 13:45
Patriarcha antiocheński kończy tygodniową wizytę w Polsce To była pierwsza wizyta Jana X w Polsce, przebywał tu od wtorku. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• To była pierwsza wizyta Jana X w Polsce, przebywał tu od wtorku.
• W Warszawie odebrał tytuł doctora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w Pałacu Prezydenckim spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą


Jako ostatni punkt patriarcha antiocheński Jan X odwiedził męski klasztor w Supraślu k. Białegostoku.

W monasterze w Supraślu hierarcha modlił się i spotkał z wiernymi w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zwiedził również - działające w klasztornych zabudowaniach - Muzeum Ikon oraz Akademię Supraską.

Po wizycie w Supraślu wyjechał do Warszawy, skąd wieczorem odleci do Bejrutu w Libanie.

To była pierwsza wizyta Jana X w Polsce, przebywał tu od wtorku. W Warszawie odebrał tytuł doctora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w Pałacu Prezydenckim spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, zaś w stołecznej katedrze prawosławnej pw. Marii Magdaleny - z wiernymi i duchowieństwem.

Czytaj też: Będą kary dla państw, które nie chcą uchodźców?

Z wiernymi spotkał się również w Lublinie, tam hierarcha odwiedził też były niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, gdzie się modlił i złożył wieniec przy Mauzoleum z prochami ofiar. Potem rozpoczął pobyt w województwie podlaskim.

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje kanonicznie terytoria Libanu i Syrii. Współcześnie większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka na terytorium tego patriarchatu. Według źródeł arabskich, należy do niego ok. 12 mln wiernych.

Główną świątynią patriarchatu jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w stolicy Syrii - Damaszku. Siedzibą patriarchy jest też monaster Balamand w Libanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA