REKLAMA

Patryk Jaki: To co robi komisja reprywatyzacyjna to walka o sprawiedliwą i uczciwą Polskę

 • Autor: PAP/AT
 • 22 grudnia 2017 09:45
Patryk Jaki: To co robi komisja reprywatyzacyjna to walka o sprawiedliwą i uczciwą Polskę Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma ogłosić decyzję ws. warszawskiej nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 (Patryk Jaki, fot.facebook.com/jaki.patryk)

Nasza instytucja jest pierwszą taką komisją, która każe zwracać ukradzione majątki. A w przypadku Noakowskiego 16 mówimy o jednym z takim najohydniejszych przestępstw - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

• Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma ogłosić decyzję ws. warszawskiej nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16.

• Prawa do części tej nieruchomości nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej.

• Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zapowiedział, że będzie wnioskował o zwrot niesłusznie uzyskanych pieniędzy za kamienicę.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma ogłosić decyzję ws. warszawskiej nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16. Prawa do części tej nieruchomości w 2003 r. nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej. Był on przesłuchiwany przez komisję 5 grudnia.

Jaki był pytany w radiowej Jedynce, czy będzie wnioskował o to, by ludzie, którzy wzbogacili się na nielegalnie przejętej kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16 oddali pieniądze, które na niej zarobili.

"Oczywiście decyzję podejmie komisja, ale ja przyjdę dzisiaj z rekomendacją, że ludzie, którzy niesłusznie uzyskali pieniądze - zresztą na gigantycznej ludzkiej krzywdzie - powinni te pieniądze zwrócić" - powiedział Jaki.

Według niego w naszym kraju nigdy nie było tak, że trzeba było oddawać skradzione majątki. "Nasza instytucja jest pierwszą taką komisją, która po prostu każe zwracać ukradzione majątki. A w przypadku Noakowskiego pamiętajcie państwo, że mówimy o jednym z takim najohydniejszych przestępstw" - zaznaczył Jaki.

Czytaj tez: Reprywatyzacja w Warszawie. Są nowe dokumenty ws. Noakowskiego 16 i rodziny Waltzów

Dopytywany, co będzie w przypadku, gdy zapadnie decyzja, by oddano te pieniądze, Jaki powiedział, że "jeżeli ta decyzja stanie się ostateczną, to wtedy wystawiam tytuł wykonawczy i natychmiast zajmujemy pieniądze na kontach osób, które niesłusznie dorobiły się tego majątku".

W jego ocenie to, co robi komisja w sprawie reprywatyzacji kamienic w Warszawie "to prawdziwa walka o sprawiedliwą i uczciwą Polskę. O taką Polskę, o której wiele osób marzyło".

Zdaniem przewodniczącego komisji weryfikacyjnej Warszawa jest 10 lat "do tyłu" w inwestycjach. "Myśmy stracili dekadę inwestycji w stolicy dlatego, że te pieniądze, które mogły być przeznaczone na inwestycje(...), zostały oddane mafii reprywatyzacyjnej. To jest jest coś (...) nieprawdopodobnego" - podkreślił Jaki.

Dodał, że oprócz tego, że oddawano nieruchomości, to wypłacano jeszcze odszkodowania za bezumowne korzystanie z tych nieruchomości. "My dostaliśmy ostatnio odpowiedź, że w przeciągu kilku ostatnich lat Hanna Gronkiewicz-Waltz w tym zakresie wypłaciła 1,5 mld złotych" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

"Nawet jeżeli większość Warszawy stanowią zwolennicy liberalno-lewicowi, to jestem przekonany, że chociażby za to gigantyczne złodziejstwo, na które pozwoliła Platforma Obywatelska, należy im się po prostu czerwona kartka" - podkreślił Jaki.

Przedwojennymi właścicielami kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością; miał on sfałszować akt notarialny i wypisy z niego. Dzięki temu Kalinowski sprzedał kamienicę Romanowi Kępskiemu (wujowi Andrzeja Waltza) i Zygmuntowi Szczechowiczowi. Potem okazało się, że wojnę przeżyła Maria Oppenheim, żona jednego z dawnych właścicieli, która wykazała oszustwo. Pod koniec lat 40. Kalinowski został skazany na więzienie. Sąd unieważnił też wtedy pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.

Po wydaniu "dekretu Bieruta" Kępski i Szczechowicz wszczęli - jako pokrzywdzeni przez dekret - postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, czego odmówiono im w 1952 r. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. W 2007 r. 91 proc. udziału kamienicy nabyła od nich Fenix Group.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Mieszko 2017-12-22 14:50:13
  To co zrobili w Warszawie to wierzchołek góry lodowej a majątki ziemskie kto przytulił fabryki i długo by wymieniać o take Polskie ten matoł walczył i wywalczył i nic nie zrobicie
 • Roman Kafel 2017-12-22 14:35:50
  Na a kiedy zajmie sie rzad...prawdziwym zlupieniem Polakow...wyprzedaza majatku Polski...zlodziejstwem z KGHM na czele..niszczenie kopaln, energetyki, przemyslu wlokienniczego i maszynowego....wyprowdzenie z Polski ponad 7 mld dollarow do Peru i... wpakowanie w dlugi..w sytuacji kiedy ceny miedzi i srebra osiagnely apogeum???? CO ?? Czy za to sa odpowiedzialni anonimowi czysciciele Polski???>?
 • Madera 2017-12-22 10:47:56
  To co robi pseudo "Komisja reprywatyzacyjna" to wytrącanie, broni SŁUŻBOM PRAWA W POLSCE....$ tysiące bezprawnie zajętych Nieruchomości, komu wy kit wciskacie.....aby do WYBORÓW ?! Już dokumentacja jest niepełna, bo służby nie mogą jej zabezpieczyć dzięki WAM złodzieje !Złodzieje majątku Narodowego Polaków !Dlaczego sprzedaliście ścierwa OBRAZY ? Na wino dla Natanjahu? A dlaczego milczycie ścierwa o majątku zagrabiony przez Gminy Żydowskie , to dziesiątki tysięcy nieruchomości bandyci ! Przed kim wy udajecie prawych jak Żydowskie ścierwo z was wychodzi, gdzie są pieniądze, które Żydzi pożyczali w Bankach Polski i od Polaków, to ponad bilion złotych/marek .......co wy myślicie,że my o tym nie wiemy, że wszystkich żeście wymordowali ?! Bandycka hołota....ile oddacie nam kamienic, a może kolejni spadkobiercy obrzezani się znajdą albo dopiero się urodzą ......I TO COŚ PO POLSKIEJ ŚWIĘTEJ ZIEMI CHODZI....NIECH WAS PIEKŁO POCHŁONIE BANDYCI.....WON Z POLSKI !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA