REKLAMA

Patryk Jaki zaprezentował rządowy program wsparcia więźniów pracą

  • Autor: PAP/GP
  • 27 kwietnia 2016 16:12
Patryk Jaki zaprezentował rządowy program wsparcia więźniów pracą Wiceminister mówił, że dziś więźniowie zarabiają swoją pracą ok. 200 mln zł. (fot.:pixabay.com)

• Wiceszef MS Patryk Jaki przedstawił rządowy program pracy więźniów.
• Zakłada on zatrudnianie więźniów m.in. przy budowie mieszkań komunalnych, utworzenie funduszu ulg dla przedsiębiorców i budowę hal produkcyjnych, w których więźniowie będą pracować.

- Praca jest dla więźniów najlepszym elementem resocjalizacyjnym - przekonywał w środę (27 kwietnia) wiceminister Jaki. Podkreślił, że celem rządu jest to, by więźniowie zatrudniani byli przy takich pracach jak np. budowa mieszkań komunalnych czy wałów przeciwpowodziowych.

Drugą propozycją, którą zawiera program rządowy, jest utworzenie specjalnego funduszu ulg dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli zatrudniać więźniów. Jak wyjaśnił wiceminister Jaki, rząd chce, by zwrot kosztów za każdego więźnia sięgał 40 proc. - przedsiębiorca będzie musiał jednak spełnić określone warunki.

Kolejnym rozwiązaniem ma być wybudowanie 40 dużych hal produkcyjnych, w których mieliby pracować więźniowie.

- Mamy już wytypowane takie miejsca, gdzie teren należy do nas i gdzie jesteśmy w stanie takie hale pomieścić. Jest to plan na osiem lat. Koszt tego programu dla polskiego podatnika to zero złotych, cały program sfinansują więźniowie ze swojej pracy - dodał.

Przeczytaj: Możliwe zmiany w komisji finansów

- Budujemy hale i dajemy 40 proc. zwrotu kosztów pracy każdego więźnia, w zamian za to przedsiębiorca który podpisze z nami umowę wprowadza do hali swoją infrastrukturę, na własny koszt. Zatrudnia tego więźnia i gwarantuje mu długie zatrudnienie, jednocześnie płacąc za niego wszystkie składki - wyjaśniał Jaki.

Wiceminister mówił, że dziś więźniowie zarabiają swoją pracą ok. 200 mln zł.

- Chcemy stworzyć nowy mechanizm - podkreślił. Jak wskazał, że jedną ze zmian będzie zabranie środków ze szkoleń prowadzonych przez system penitencjarny, które w ocenie MS są nieefektywne.

- Te środki przerzucamy do tego co jest najistotniejsze tzn. do funduszu inwestycyjnego z którego zbudujemy hale; jednocześnie z tych środków również, będziemy przeznaczali kwoty na 40 proc. ulgi za zatrudnienie każdego więźnia dla przedsiębiorców, z czego 48 proc. dostanie więzień do ręki - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-04-28 15:40:57
    Idea słuszna, ale pomysł na nią zły. Po pierwsze - za co zostanie wybudowanych te 40 hal? Zwłaszcza, że to się na samych halach nie skończy, bo trzeba będzie jakiś budynek administracji postawić, szatnie, bramę wjazdową, magazyny, place i robi już się taka mała podstrefa. A po drugie - pracownik tańszy o 40%. Czy jest pomysł na osłonę antykorupcyjną przy zawieraniu umów na pracę więźniów? Bo możliwość sporego ścięcia kosztów postawi w lepszej pozycji w rynkowej wojnie cenowej tego, kto z takiej okazji skorzysta.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA